Tibetiešu mūki ceturto reizi Rīgā

Biedrība "EMERGO" š.g. maijā organizē Tibetiešu budistu mūku viesošanos Rīgā. Projekts "Tibetiešu mūki ceturto reizi Latvijā" norisināsies no 16.05.2007. līdz 26.05.2007. un tā ietvaros paredzēti divi koncerti, lūgšanu rituāli un "Smilšu MANDALAS" veidošana.

Tibetiešu mūki ceturto reizi Rīgā
Komentāri[8] Bilžu galerija[10] 02.05.2007 08:05

Koncerti Rīgas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē: 17. maijā plkst. 19:00 „BALTĀ UN ZAĻĀ TARA” un 24. maijā plkst. 19:00 „DZIEDINOŠAIS BUDA”.

„Bezgalīgās Līdzjūtības Budas Lielā Smilšu MANDALA” tiks veidota no 16. līdz 26. maijam, Studentu korporācijas SELONIJA telpās, Rīgā, Stabu ielā 17.

Koncertu biļešu tirdzniecība Rīgas Latviešu Biedrības nama Grāmatu galdā un projekta norises laikā Studentu Korporācijas SELONIJA telpās, Rīgā, Stabu ielā 17. Biļešu cenas no 5 Ls līdz 15 Ls.

Ieejas biļetes uz Smilšu MANDALAS rituālu būs iespēja iegādāties rituāla norises vietā. Biļešu cenas: 2 Ls (skolēniem, studentiem un pensionāriem), 3 Ls vienas dienas apmeklējums un 5 Ls trīskārtējs apmeklējums.

Daži vārdi par klosteri:

Gjudmed klosteris, spilgtākā pērle seno Tibetas klosteru virtenē. Klosteris tika dibināts 1433. gadā Sniegu Zemes galvaspilsētā Lhasā. Jau vairāk kā 500 gadu tā ir viena no lielākajām budistu Universitātēm, kur rūpīgi glabātas un tiek nodotas no Meistara skolniekam senās mācības un svētā tibetiešu mūku māksla.

 

1959. gadā, sākoties masveida ticīgo tibetiešu izskaušanai, 150 mūki no Gjudmed pamet Tibetu sekojot savam garīgajam līderim XIV Dalailamam. Atrodot piestātni Indijā, viņi, saņemot Dalailamas svētības, atdzīvina klosteri valsts dienvidos, tibetiešu bēgļu nometnes teritorijā.

 

Šodien, kad pašā Tibetā ir izpostīti vairāk kā 6000 klosteru, Gjudmed paliek viens no pēdējiem seno zinību aizsargvaļņiem. Tā 5000 mūki nepārtraukti apgūst budisma filozofiju, garīgās prakses un rituālus, apgūst tēlotājmākslas paņēmienus un krāsaino smilšu mandalu celtniecību.

 

Projekta „Tibetiešu mūki ceturto reizi Latvijā” ietvaros, pie mums viesosies 5 tibetiešu mūki - Lobsang Dorjee, Damjo Nima, Ven Thupten Shakya, Tenzin Thinley, Thupten Tsering. Divi pirmie mūki jau ir viesojušies Latvijā 2004.gadā. Jāatzīmē, ka Damjo (Damčo) Nima ir labākā klostera balss – Augsti godājamais Meistars. Dziedāšanas meistars ir viens no pašiem cienījamākajiem klostera lamām, kuru saskaņā ar tradīcijām izvēlas Dalailama un kurš vada mūku kori vissvarīgākajās ceremonijās un rituālos. Tibetas mūku guturālo dziedājumu bez pārspīlējuma var nosaukt par Tibetas vizītkarti. Jebkurā filmā, jebkurā muzikālajā skaņdarbā par leģendāro Pasaules Jumtu, Jūs dzirdēsiet viņu zemās balsis ar pārsteidzošo dziļumu un spēku. Daudziem tas ir nezināms paradokss, ka no daudziem tūkstošiem Tibetas klosteru, šajā stilā dzied tikai divos. Viens no tiem ir Gjumed klosteris.

Neliels gaidāmo koncertu – rituālu apraksts:

BALTĀ UN ZAĻĀ TARA

Zaļā TARAviena no visvairāk cienījamām Tibetas dievībām, kas vienlīdz veiksmīgi likvidē kā iekšējos, tā arī ārējos šķēršļus, veicinot augšupeju garīgajā ceļā. Tās attīrošā enerģija brīnumaini labvēlīgi ietekmē apkārtējo vidi. Baltā TARA ir viena no trijām ilgā mūža dievībām, dāsni dāvinošā Amritu, visdārgāko dzīves enerģiju un spēku katram, kas lūdz, uzrunā to. Gjudmeg klostera mūki slaveni tibetiešu kopienā ar savu īpašo spēku un rituālu vareno iedarbību. Mūki pievērš uzmanību tam, ka ceremonijas iedarbība, pirmām kārtām, ir izskaidrojama ar to, ka mūki balstās uz seniem tekstiem un mantrām, kā arī pievērš uzmanību īpašajam guturālajam dziedājumam, kas ir raksturīgs tikai Gjudmed klosterim. Izpildot TARAS rituālu, guturālais dziedājums tiek pavadīts ar ne mazāk brīnumaino Tibetas garīgo mūziku izmantojot tibetiešu tradicionālos mūzikas instrumentus.

Koncerts – rituāls notiks Rīgas Latviešu Biedrības nama Lielajā zālē, š.g. 17.maijā, plkst.19:00.

 

 DZIEDINOŠAIS BUDA

 

Gjudmed klostera mūki izpildīs tantrisko rituālu Diedinošais Buda, jeb Medicīnas Buda, kas ir viena no pašām iemīļotākajām budisma dievībam. Pateicoties šai dievībai, mums ir „Četras medicīniskās tantras”, kas veido pamatu pamatu pasaulslavenajai Tibetas medicīnai. Dažādās pasaules pilsētās uz Dziedinošā Budas rituālu atnāk tie cilvēki, kuri vēlas saņemt papildenerģiju un Gjudmed mūku svētību tamdēļ, lai atbrīvotos no ciešanām, gan fiziskām, gan mentālām vai dvēseliskām. Ļoti bieži rituālu apmeklē profesionāli ārsti un medmāsas, psihologi un masieri.

 

Koncerts – rituāls notiks Rīgas Latviešu Biedrības nama Lielajā zālē, š.g. 24.maijā, plkst.19:00.

 

BEZGALĪGĀS LĪDZJŪTĪBAS BUDA, LIELĀ SMILŠU MANDALA

 

Par tibetiešu mūku vizītes kulmināciju kļūs BEZGALĪGĀS LĪDZJŪTĪBAS BUDAS SMILŠU MANDALA – izsmalcināta pils, no sasmalcināta daudzkrāsaina marmora gabaliņiem. Mandalas celtniecība ir skaists sens rituāls, kuru tibetiešu mūki ir saglabājuši pirmatnējā veidā. Vēl pavisam nesen, to varēja redzēt tikai tibetiešu mūku klosteros. Projekta organizatori no mūku piedāvātājām smilšu MANDALU daudzveidībām izvēlējās tieši šo, BEZGALĪGĀS LĪDJŪTĪBAS BUDAS SMILŠU MANDALU. Pamatojums šai izvēlei, šķiet, neprasa īpašus komentārus, jo līdzjūtība, ir tieši tas, kas mūsu steidzīgajā sabiedrībā ir visvairāk nepieciešama ikkatram. Ikdienas, mandalas celšanas rituāla ievadā un beidzot dienas darbu, tiks veikti rituāli, kuros tiks izmantoti tradicionālie mūzikas instrumenti un guturālā dziedāšana.

 

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [8] ››
bastard18 03.05.2007 14:07
butu jauki ja shitam biljetes ieliktu postfactumā...

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss