Geju diskriminēšana ir plaši izplatīta visā ES
Geju diskriminēšana, pazemošana skolās un dažreiz nāvējoša vardarbība ir "plaši izplatīta visā Eiropas Savienībā (ES)", teikts ES Pamattiesību aģentūras otrdien izplatītā ziņojumā.
Pamattiesību aģentūras ziņojumā atklāts, ka diskriminācija ietekmē visas LGBT personu dzīves jomas, sākot ar uzmākšanos skolās un beidzot ar diskrimināciju darbā un veselības aprūpes iestādēs.
Dažās dalībvalstīs LGBT nevalstisko organizāciju telpas ir izdemolētas vai nodedzinātas. Tādi pasākumi kā geju praida gājieni dažās valstīs ir aizliegti vai tiek traucēti. Ziņojumā norādīts, ka arī amatpersonu runas bieži vien rada bažas, jo tās ietekmē sabiedrības viedokli un pastiprina neiecietību.
Tajā pašā laikā aģentūra arī norāda, ka dažās valstīs ir vērojami iedvesmojoši pierādījumi par centieniem uzlabot situāciju. Piemēram, daudzās valstīs ir ieviests anonīmās ziņošanas mehānisms, kur sūdzību var iesniegt internetā vai neatkarīgām iestādēm, kurās ir iesaistītas LGBT organizācijas.
Tāpat atsevišķās dalībvalstīs praida pasākumos piedalās arī valdības ministri un politiskās partijas. ES nediskriminācijas noteikumiem pēdējā laikā arī ir pozitīva ietekme. Tomēr tiesiskajā aizsardzībā pret diskrimināciju joprojām ir trūkumi, secināts ziņojumā.
Lai gan ES tiesību akti aizliedz diskrimināciju dzimumorientācijas dēļ nodarbinātības jomā, tā neattiecas uz tādām nozarēm kā sadzīve, izglītība vai veselības aprūpe. Lai mainītu šo situāciju, ES Komisija 2008.gada jūlijā ierosināja visaptverošākus nediskriminācijas tiesību aktus.
"Daudzi geji, biseksuāļi, transpersonas un lesbietes saskaras ar diskrimināciju, pazemošanu un vajāšanu. Bijuši fiziski uzbrukumi un pat nāvējoši uzbrukumi," sacīja aģentūras direktors Mortens Kjērums. "Tie ir satraucoši signāli ES, kas lepojas ar vienlīdzīgas attieksmes un nediskriminējošiem principiem."
Lai arī Vīnē bāzētā aģentūra nesniedza konkrētus datus par valstīm, daži secinājumi liecina par paaugstinātu diskrimināciju jaunajās ES dalībvalstīs.
Dažās valstīs geju praida gājieni tikuši aizliegti vai arī varasiestādes tos izjaukušas, nevēloties vai nespējot garantēt dalībnieku drošību.
Pēdējos gados vardarbība šādus gājienus ir apēnojusi Bulgārijā, Čehijā, Igaunijā, Ungārijā, Itālijā, Latvijā, Polijā, Rumānijā un Zviedrijā.
Bulgārijā, Čehijā, Kiprā, Ungārijā, Itālijā un Maltā aicinājumi uzlabot geju tiesības "saņēmuši naidīgu atbildi no konkrētiem politiskajiem tēliem".
Aģentūras ziņojumā Eiropas Parlaments aicināts parādīt, ka geju diskriminācija, jau sākot ar skolu, ir nepieņemama, kā arī identificēt un apkarot problēmu ar labāku likumdošanu un ziņošanu par pārkāpumiem.
Geju pazemošana skolās var ietekmēt upura rezultātus un var pat novest pie viņu aiziešanas no izglītības sistēmas, brīdināja Kjērums.