'Neļķu ugunīs. Neļķu liesmās sadegt man'. Mūžībā devusies izcilā estrādes dziedātāja Māra Krievkalne

Atvadu foto, video. Māra Krievkalne ir komponista un mūziķa Kristapa Krievkalna mammas Kristīnes jaunākā māsa.

'Neļķu ugunīs. Neļķu liesmās sadegt man'. Mūžībā devusies izcilā estrādes dziedātāja Māra Krievkalne
Komentāri[11] Bilžu galerija[7] 11.02.2019 17:25

2019.gada 10. februārī, 76 gadu vecumā, mūžībā devusies 70. un 80. gadu populārā latviešu estrādes dziedātāja Māra Krievkalne. "Par savu komponistu dziedātāja sauca tieši Edmundu Goldšteinu, kura kompozīcijas "Baltās madaras", "Dziesma zemei", "Silazvans", "Neļķu ugunīs" un citas veidoja Krievkalnes zelta repertuāru," vēsta muzikoloģe Daiga Mazvērsīte.

Izsakām visdziļāko līdzjūtību tuviniekiem, draugiem, talanta cienītājiem un personīgi Kristapam Krievkalnam. ATVADU FOTOGALERIJA

Uzziņai:

Dziedātāja Māra Krievkalne mūsu estrādes mākslā atstājusi ļoti paliekošas pēdas, un viņas samtainais alts vēl pirms gadiem desmit samērā regulāri skanēja koncertos.

Tad pieprasītākās dziesmas bija viņas sava laika lielie hiti – „Neļķu ugunīs”, „Dzimtās puses debesis”, „Slīdi, laiviņa”, bet pašai Māra vismīļākā dziesma ir „Bērnības zvans”, ko daudzi pazīst pēc tās pirmajiem vārdiem, ar nosaukumu „Sirmais Apšukalns”. Šai Jāņa Sildega dziesma ir Jura Brežģa vārdi – viņš bija Krievkalnes novadnieks un ar Apšukalnu un Bērzauni dziedātāju saista bērnības atmiņas. Tur atrodas Māras tēvamājas, kurās visi  bija ļoti muzikāli cilvēki: dziedāja māte, tēvs un abi dēli – Pēteris un Gunārs. Vēlāk šo tradīciju turpināja māsas Kristīne un Māra Krievkalnes. Šais mājās Bērzaunē ilgus gadus saimniekoja Māras mamma, kad izgāja par sievu pie Pētera Krievkalna. Arī viņai bija skaista balss, viņa savulaik pat beigusi Konservatoriju un dziedāja solo Teodora Reitera korī, strādājusi ceļojošajā operā. Bet, kad Zelma Zālīte kļuva par Zelmu Krievkalni, viņa nolika pie malas savus sapņus par skatuvi un kļuva par čaklu māmiņu.

Māra kļuva par pastarīti kuplajā ģimenē, kur vecākajiem dēliem Gunāram un Pēterim – sekoja meita Kristīne, un viņai 1944. gadā pievienojās māsiņa Māra. Viņa pati atzinusies, ka dzīvē viss nācis vēlu – dziedāt Māra sākusi tikai 26 gadu vecumā, pirms tam sapņodama par dejotājas darbu, arī apprecējusies viņa vēl un vēlu piedzimusi meita Agnese. Jā, tagad populārais mūziķis Kristaps Krievkalns gan nav muzikālajā sabiedrībā plaši pazīstamās Māras, bet gan viņa vecākās māsas Kristīnes dēls, un arī pati Kristīne savulaik dziedājusi samērā aktīvi – pie Elgas Igenbergas sieviešu vokālajā ansamblī „Triole”, tad sāka strādāt Latvijas PSR Filharmonijā, kamēr Māra izturēja konkursu un kļuva par dalībnieci Latvijas radio āršatata sieviešu vokālajā ansamblī. Mēģinājumi šad tad notika Filharmonijas telpās, kur māsas bieži vien satikās un Kristīnes dēls Kristaps un Māras meita Agnese uzauga gandrīz kā brālis ar māsu.

Ciešās ģimeniskās saiknes joprojām saglabājas, savu pirmo meitiņu Kristaps un viņa sieva, arīdzan dziedātāja Ginta nosauca par Kristīni, bet jaunākajai dots vecmāmiņas Zelmas vārds. Kas zina, varbūt arī no viņām dienās izaugs tikpat lielas dziedātājas kā pārējās dzimtas sievietes, bet nu Māras Krievkalnes balsi varēsiet atcerēties poļu autora Jaroslava Kukuļska kompozīcijā „Tik daudz saules pilsētā”, kuras ieskaņojums ar Jura Brežģa latviešu vārdiem radio studijā tapis 1978. gadā.

Foto: Diena.lv un publicitātes; uzziņas materiāls no Lsm.lv

FOTOGALERIJA NĀKAMAJĀ LAPĀ

Lapa: 1 no 2

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [11] ››
Ludmila 27.02.2019 22:39
Fantastiska personība un skanīga balss

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss
www.RezervesDalas24.LV