Glābējsilīti Daugavpilī atklāj ministri un deputāti, godinot Mārtiņu Freimani

Šodien Daugavpilī tika atklāta trešā Glābējsilīte Latvijā - VIETA BĒRNA DZĪVĪBAI.

Glābējsilīti Daugavpilī atklāj ministri un deputāti, godinot Mārtiņu Freimani
Komentāri[12] Bilžu galerija[19] 28.01.2011 18:50

Šodien,  28.janvārī Daugavpils reģionālajā slimnīcā ar projekta goda patroneses, operdziedātājas un četru bērnu māmiņas Evitas Zālītes emocionālu uzrunu un klusuma brīdi par godu mūziķim Mārtiņam Freimanim un visiem Latvijā līdz šim atrastajiem mirušajiem zīdainīšiem, tika atklāts Latvijā trešais Baby Box jeb Glābējsilīte – vieta bērna dzīvībai.

Daugavpils Glābējsilītes atklāšanā piedalījās LR Veselības ministrs Juris Bārzdiņš, pēc kura iniciatīvas 2009.gada oktobrī tika atklāta arī Glābējsilīte Liepājas Reģionālajā slimnīcā: ”Šis ir projekts, kas veicina diskusiju sabiedrībā par tās svarīgāko vērtību – bērnu. Uz šo brīdi, pateicoties Glābējsilītēm, ir 7 laimīgi izglābti mazuļi, kuri aug mīlošās Latvijas audžuvecāku ģimenēs. Vislabāk, protams, ja Baby box gultiņa Daugavpilī mūžam paliks tukša. Bet, ja izglābsim tajā kaut vienu mazuli, tas būs atmaksājies tūkstoškārt.”

Pasākumu ar savu klātbūtni pagodināja arī  Labklājības ministre Ilona Jurševska: „ Es uzskatu, ka katram bērnam vislabāk ir būt kopā ar vecākiem. Visi Glābējsilītē ievietotie bērni ir nonākuši siltā ģimenes pavardā, un tas ir vispilnvērtīgākais, ko var sniegt negribētam, atstumtam un, iespējams, pat novārtā pamestam jaundzimušajam. Es ļoti atbalstu šo projektu un izsaku vislielāko pateicību tā īstenotājiem mūsu valstī. Tā ir iespēja novērst traģiskus noziegumus, izglābjot briesmās nonākušus mazuļus un sniedzot viņiem  pašu galveno – iespēju  dzīvot ”.

Daugavpils pilsētas mērs Jānis Lāčplēsis: ”Baby Box nepieciešamība parāda, ka sabiedrībā ir cilvēki, kuri neiekļaujas kopējā sociālā sistēmā un vērtību skalā. Par visu vairāk es ceru, ka tieši ar šīs inicatīvas palīdzību Latgalē tiks aktualizēta tēma par  bērna lomu un vērtību sabiedrībā, un mums vairs nekad nebūs jākļūst par nozieguma lieciniekiem, atrodot mirušus pašus mazākos un neaizsargātākos. ”

Viesu pulkā bija arī Saeimas deputāte un Saeimas cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas bērnu un jaunatnes lietu apakškomisijas vadītāja Dace Reinika, LR Iekšlietu ministres padomniece Sarmīte Ķikuste, Rīgas un Latgales reģiona bāriņtiesas pārstāvji, Latgales reģiona Valsts policijas šefs Juris Pastars, sociālo dienestu pārstāvji  un citas amatpersonas.

Tāpat kā Liepājas slimnīcā, arī Daugavpilī gatavotā Glābējsilītes ierīce ir gatavota Latvijā un pielāgota konkrētās slimnīcas apstākļiem. Glābējsilīte ir ievietota loga ailē jaunatklātajā Daugavpils reģionālās slimnīcas dzemdību nodaļā.

Pateicoties slimnīcas izrādītajai iniciatīvai, sabiedrisko attiecību kompānijas „Divi Gani” vadībā projekts tika īstenots nepilnu četru mēnešu laikā, radot vietu bērna dzīvībai. Daugavpils Baby Box izveide seko 2009. gada septembrī atklātajai Rīgas Glābējsilītei un Liepājas Glābējsilītei, kas sāka darboties 2010. gada oktobra sākumā. Līdz šim Latvijas Glābējsilītēs ievietoti 7 mazuļi – 6 Rīgā un 1 Liepājā.

Projekta mērķis ir glābt bērna dzīvību, vienlaikus aicinot krīzes situācijā nonākušo sievieti uz mirkli apstāties pirms bērna ievietošanas Glābējsilītē un izvērtēt iespējas audzināt bērniņu pašai. Lai mudinātu sievieti pārdomāt bērna atstāšanas lēmumu un meklēt citus situācijas risinājumus, blakus Baby Box durtiņām ir Daugavpils pilsētas izglītības pārvaldes Psiholoģiskās palīdzības centra tālrunis 29 46 74 11, kur visu diennakti iespējams zvanīt, lai saņemtu palīdzību. Psiholoģe Nataļja Žekova palīdzēs atrast tūlītēju risinājumu, sniedzot gan praktisku, gan morālu atbalstu. 

Tāpat kā citviet Latvijā, arī Daugavpilī pie Baby Box nav uzstādītas videokameras, negribēto bērniņu šeit var ievietot anonīmi. Ja mazulis nav izsludināts meklēšanā un viņam nav vardarbības pēdu, tiesībsargājošās iestādes kriminālprocesu neuzsāk un vecāki meklēti netiek. Ja persona, kura ievietojusi bērnu Baby Box, pārdomā un vēlas bērnu paņemt atpakaļ, viņai ir jāvēršas bāriņtiesā 6 mēnešu laikā.

Baby Box ir traģiska nozieguma profilakses projekts. Tā idejas autors ir farmācijas kompānija Gedeon Richter, bet īstenotāji – sabiedrisko attiecību kompānija „Divi Gani”. Tiek plānots Latvijā izveidot piecas Glābējsilītes.

Daugavpilī projekts Baby Box – vieta bērna dzīvībai tapis pateicoties Daugavpils pašvaldības un Daugavpils reģionālās slimnīcas finansiālam un morālam atbalstam.

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [12] ››
tiesa 29.01.2011 02:17
Silītē var atstāt jaundzimušo, ja to negrib un tas nonāk ģimenē nevis bērnu namā.

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss