Lauku labumu mīļotājs Mārtiņš Rītiņš

"Savā uzturā lietoju itin visu, kas ir tīrs, labs un svaigs. Galvenais priekšnosacījums, lai tas nāktu no vietējiem Latvijas laukiem. Tā tagad manā ēdienkartē var atrast tieši sezonas aktuālos produktus – cukini, zirņus, pupas un vietējās ogas," stāsta restorāna Vincents šefpavārs un vadītājs Mārtiņš Rītiņš.

Lauku labumu mīļotājs Mārtiņš Rītiņš
Komentāri[1] 16.08.2006 14:46

Viņš Mājas lasītājus aicina doties uz Liepāju, kur ikviens klātienē varēs iepazīties ar dažādiem pavārmeistarības noslēpumiem.

Ekoloģiski tīra pārtika

Šis ir otrais gads, kopš Mārtiņš Rītiņš iesaistījies jaunas biedrības darbībā. 19. augustā Liepājā vienkopus pulcēsies Latvijas bioloģiski ekoloģiskās produkcijas ražotāji un zemnieki, kā arī pavāri. Pasākumā Lauku mielasts aicinās ēst kvalitatīvu, veselīgu un tīru ēdienu.

"Mēs labi orientējamies, kas ir iegādājams lielveikalu plauktos, taču maz zinām par pašmāju ražoto produkciju, tāpēc šajā pasākumā būs iespēja iepazīt daudz plašāk Latvijā ražotos ekoproduktus – gaļu, dārzeņus, medu, tējas. Tāpēc tā būs vienreizēja iespēja apzināt visu, kas aug bioloģisko zemnieku saimniecību kūtī un dārzā," stāsta biedrības Slow food valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Rītiņš.

Svētku laikā notiks arī gadatirgus, grila svētki un bioloģisko dzīvnieku dārza apskate. Pērn Slow food ieviesa jaunu ceļojošo balvu Zelta gliemezis, kuru pasniedz visizcilākajam ekoloģisko produktu ražotājam. Svētku laikā tiks paziņota saimniecība, uz kuru Zelta gliemezis aizceļos šogad.

Rītiņa vadītā biedrība Slow food veidota kā pretkustība ātro uzkodu jeb fast food restorāniem. Tā aicina cilvēkus ēst ēdienu, kas audzēts bioloģiski, sezonāli un pēc sentēvu metodēm. To izveidoja itālietis Karlo Petrini, un sākotnēji tās galvenais mērķis bija nepieļaut ātro uzkodu restorāna ierīkošanu Romā pie slavenajām Spāņu kāpnēm.

"Rīgas Doma laukums drīzumā var pārvērsties par ātro uzkodu laukumu, kur iegādāties tikai saldētus un bundžās iepakotus pusfabrikātus. Tieši tamdēļ Slow food biedrības galvenais mērķis ir veicināt bioloģisko lauksaimniecību, nogādājot pārtiku no ražotāja pie patērētāja, izlaižot lielveikalus," skaidro ēdienu meistars.

Rītiņš norāda, ka lielākā daļa no ēdiena, ko patērējam, ražots laboratorijās, tāpēc jāapzinās tieši vietējās produkcijas nozīmīgums un augstā vērtība, ko ar to var uzņemt.

Trīs ēdieni

Vaicāts par savu ikdienas ēdienkarti, saņemu atbildi par uztura dažādību. Viņš izvēlas katru dienu ko citu, taču vairāk vai mazāk iecienītas ir trīs lietas, kuras pavārmākslas meistars iesaka arī Mājas lasītājiem.

No rītiem Mārtiņš uzturā izvēlas svaigas lauku olas, kuras pamatīgi saputo un sacep, līdz beigu beigās top lieliska omlete. Garšas dažādībai tai klāt pievieno pāris plānas trifeļu plāksnītes.

"Protams, ja tas ir iespējams, dažādībai izvēlos zosu vai pīļu olas, taču īstās lauku vistu olas nenoliedzami ir vislabākās," komentē Mārtiņš. Nesen viesojoties Francijā, viņš redzējis, kā tur gatavo viņa iecienīto omleti.

"Zināmā mērā man tas bija pārsteigums. Vienkārši to pagatavoja no divām lietām. No vislabākajām vietējām lauku olām un lauku sviesta. Omleti gan cepa īpašā sudraba vanniņā, varbūt tieši tur slēpjas tas īstais noslēpums?" domā pavārs.

Lasītājiem pusdienās tiek ieteikti viegli salāti, kas ir gana sātīgi un veselīgi. To pamatā pāris bifeļu govs piena siera bumbas, siers un dažādas salātu lapas. Izrādās, ka Latvijas laukos patiesi ir sastopamas bifeļu paveida govis, kuru piens atšķiras gan pēc tauku satura, gan garšas īpatnībām, taču ērtākais veids, kur meklēt šo sieru, ir lielveikali. Pašmāju tirgos var atrast kazas piena siera bumbiņas, kuras Mārtiņš Rītiņš augstu vērtē un labprāt ar tām cienā augstus ārvalstu viesus.

Savukārt vakarpusē pavārs iesaka pagaidām Latvijā mazāk pierastu, taču Eiropā pazīstamu ēdienu – tataru. Tā ir svaigi samalta gaļa, kurai pievieno ekoloģiskās olas, garšvielas un pasniedz ar grauzdētu tostermaizi.

Jāraksta Latvijas recepšu grāmata

Kulinārijas eksperts atzīst, ka pasaulē ir neskaitāmi daudz un dažādu recepšu, taču tādas grāmatas, kurā būtu apkopotas visu Latvijas novadu pavāru zināšanas, pagaidām nav. Tieši tamdēļ apņēmības pilns rudenī darbu pie jauna bioloģiski ekoloģisko lauksaimnieku sastādīto recepšu apkopojuma darbu uzsāks Mārtiņš Rītiņš.

"Ir daudz tradicionālo ēdienu grāmatu, taču tās ir garlaicīgas. Tamdēļ vēlos sastādīt grāmatu par Latvijas pavārmākslu un tikties ar zemniekiem, mājsaimniecēm, pavāriem, kam ir senas receptes. Tā būtu iespēja ar katru klātienē izrunāt ēdienu gatavošanas tradīcijas, apzināt visu no tālākās Latgales līdz zemākajai Zemgalei," stāsta Mārtiņš un aicina "ikvienu sūtīt vēstules ar savām receptēm. Galvenais, lai tās būtu rakstītas salasāmā rokrakstā."

Reizē ar informācijas apkopošanu iecerēts iemūžināt arī katru receptes autoru ar pašu ēdienu, lai paliek ne tikai atmiņai, bet arī būtu kā noderīgs palīgs ikvienā mājsaimniecībā. Tā vien izskatās, ja recepšu zinātāju atsaucība būs gana liela un jau nākamajā rudenī varēsim grāmatveikalos ieraudzīt pirmo reizi Latvijā apkopoto ekoloģisko ēdienu izdevumu.

Dalieties ar savu pieredzi, sūtot ēdienu receptes, kurās izmantoti Latvijā ražoti pašmāju produkti: Mārtiņam Rītiņam, restorāns Vincents, Elizabetes iela 19, Rīga, LV-1010.

MĀRTIŅA RĪTIŅA RECEPTES

Normandijas omlete ar vasaras trifelēm

Sastāvdaļas: 4 olas, 25 g sviesta, trifeļu šķēlītes.

Pagatavošana: bļodā sajauc olas, pamatīgi sakuļ un saputo. Uzkarsē pannu, izkausē sviestu un cep. Kad omlete ir izcepta, uzliek to uz šķīvja, kuru dekorē ar pāris trifeļu šķēlītēm.

Latvijas strausa gaļas steika tatars (6 porcijas)

Sastāvdaļas: 560 g Latvijas strausa gaļas filejas, 2 bioloģisko olu dzeltenumi, 2 ēdamkarotes sinepju, 4 anšovu filejas, 60 ml olīveļļas, 3 ēdamkarotes konjaka, 2 šaloti (smalki sakapāti), pētersīlis (smalki sakapāts), 60 g kaperu pumpuru un marinētu gurķu (smalki sakapāti), 1 ēdamkarote kečupa, Vorčesteršīras mērce (pēc garšas), Tabasko mērce, svaigi malti melnie pipari, sāls.

Pagatavošana: bļodā sajauc olas dzeltenumus, sinepes un anšovus. Pievieno Vorčesteršīras un Tabasko mērci, sāli, piparus un ar rokas putotāju saputo. Pievieno konjaku – samaisa. Lēnām pievieno eļļu un atlikušās sastāvdaļas – šalotus, kaperus, gurķus un pētersīli. Kad viss samaisīts kopā, pievieno gaļu un kārtīgi izmaisa. Vispirms nogaršo pats, iedod nobaudīt galvenajam viesim un tikai tad cienā pārējos viesus. Pasniedz uz svaigi ceptas diļļu skones vai grauzdētas tostermaizes un dekorē ar pētersīli un maltiem melniem pipariem. Vislabākais tatars tiek pagatavots no labākās un svaigākās gaļas un tiek griezts vai samalts pašā pēdējā minūtē pirms pasniegšanas.

Bifeļu govs piena siera salāti ar dārzeņiem

Sastāvdaļas: 250 g bifeļu govs piena siera, 3 lauku tomāti, erūka un aragula lapas, olīveļļa, sāls un pipari.

Pagatavošana: uz pusēm sagriež bifeļu govs piena siera bumbiņas, šķēlītēs sagriež tomātus. Liek uz šķīvja, pievieno garšvielu lapas, olīveļļu, piparus un sāli.

Kristaps KĀRKLIŅŠ
Māja

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [1] ››
ruuta90 20.10.2006 20:09
kas var buut labaaks par sho?!! :D

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss