Kasparu Dimiteru, Zigmaru Liepiņu un Ojāru Rubeni apsūdz zādzībā

Literāts Nils Sakss jeb īstajā vārdā Nils Konstantinovs un dziesminieks Kaspars Dimiters publiskajā telpā sākuši diskusiju saistībā ar lugas "Vadonis" autortiesībām, kas patlaban tiek iestudēta Latvijas Nacionālajā teātrī (NT).

Kasparu Dimiteru, Zigmaru Liepiņu un Ojāru Rubeni apsūdz zādzībā
Komentāri[9] 20.08.2009 19:42

Sakss literatūras portālā "1/4 satori" publicētajā blogā jeb interneta dienasgrāmatā laikā no 16.augusta līdz 19.augustam publicējis trīs apjomīgus ierakstus, kas veltīti lugas "Vadonis" tapšanai. Bloga ierakstiem, ko pats autors nodēvējis par "visnotaļ interesanto un ilustratīvo stāstu", dots nosaukumu "Zagšana: Z.Liepiņš, K.Dimiters un, iespējams, arī Ojārs Rubenis". Sakss norāda, ka lietas būtība ir autortiesību likuma pārkāpums un īpašuma zādzība.

Hronoloģiski jaunāko no trim blogiem Sakss sāk, pavēstot, ka aizvadītajās dienās gatavojis dokumentus prasības iesniegšanai tiesā, taču prasība iesniegta netiks, jo autoram negaidīti piedāvāts darbs Anglijā. Visus trīs "Vadoņa" tapšanas tēmai veltītos ierakstus Sakss veidojis interneta sarakstes formā, kurā atspoguļota elektroniskā komunikācija starp viņu un Dimiteru, kas papildināta ar paša bloga autora komentāriem jeb notikumu izklāstu.

Sakss raksta, ka Dimiters gada sākumā izteicis viņam piedāvājumu uzrakstīt "Vadoņa" stāstu un scenāriju, kā arī piedāvājis sadalīt līdzīgās daļās 50% atlīdzību, kas mūziķim pienāktos pēc tam, kad peļņa būtu sadalīta starp komponistu Zigmaru Liepiņu un Dimiteru kā libretistu.

Kā raksta Sakss, abu literātu komunikācija marta nogalē pēc Dimitera it kā paredzētās tikšanās NT pārtrūkusi. Dimiters neesot atbildējis ne uz Saksa telefona zvaniem, ne e-pasta vēstulēm. To Sakss skaidro ar "Dimitera kārdinājumu", kas bijuši "50% no libretista honorāra, kuri pēc vienošanās pienāktos man". Literāts atzīmē, ka Dimiteram uzticējies, tāpēc strādājis pie scenārija, kā arī nodevis izstrādātos variantus bez rakstiskas vienošanās.

Arī uz vēstuli, kurā informēts par Saksa nodomu vērsties tiesā, mūziķis neesot atbildējis. Viņš arī ignorējis Saksa aicinājumu atsūtīt tagadējo "Vadoņa" libretu, lai būtu iespējams noteikt, cik daudz un kas tajā ir mainīts, raksta Sakss.

Dimiters šodien savā interneta dienasgrāmatā Krustaskolas interneta mājaslapā publicējis ierakstu "Nil, diviem kungiem kalpot nevar". Viņš atzīmē, ka ar šo ierakstu atbild gan žurnālistam, kurš 19.augustā lūdzis komentāru par Saksa blogu, gan pašam Nilam, gan "visai tautai".

Lielākā bloga daļa ir veltīta gan abu literātu uzskatu sadursmei reliģijas jautājumos, arī saistībā ar Saksa tulkoto "Sātana bībeli", gan arī pašu Dimiteru gada sākumā skārušai personiska rakstura krīzei. Dimiters savā blogā gan nenoliedz ne pazīšanos, ne arī sadarbību ar Saksu, bet atzīmē, ka "ne jau librets, darba nosaukums vai kādas citas nianses bija alkatīgā Dimitera un nesavtīgā Saksa sadursmes pamatā".

Dziesminieks aicina Saksu nesatraukties, jo "no tā "vadoņa", ko vienādi apsēsti skicējām kopā, pāri palikušas tikai pāris skrandas. Un, ja tomēr nebūtu atjēdzies un darbu būtu turpinājuši, rezultātā tas nebūtu darbs par Kārli Ulmani".

Savukārt NT pēc interneta publikācijām izplatījis paziņojumu par lugas "Vadonis" teksta autorību, kurā tā valdes locekļa Ojāra Rubeņa personā izsaka cerību, ka Dimiters pats nokārtos radušās domstarpības,.

NT vērš sabiedrības uzmanību uz to, ka teātris 2.martā ir noslēdzis autora līgumu ar Dimiteru, kas apņēmies izveidot autora darbu lugu "Vadonis". Ar pieņemšanas-nodošanas aktu abas puses apstiprinājušas, ka darbs ir nodots teātrim. Tālāk luga nodota komponistam Zigmaram Liepiņam mūzikas rakstīšanai.

Autora līgumā Dimiters apņēmies garantēt, ka viņa darbs ir jaunrades produkts un tā rakstīšanā nav nesankcionēti izmatotas vai citādi aizskartas trešo personu autortiesības. NT atzīmē, ka pats Dimiters uzņemas atbildību pasūtītāja vietā par zaudējumiem, kas var rasties NT vai trešajām personām, ja šīs trešās personas ceļ pretenzijas par Dimitera darba vai atsevišķu tā fragmentu autorību.

NT izsaka cerību, ka lugas "Vadonis" teksta autors Dimiters pats vienpersoniski un par saviem līdzekļiem nokārtos jebkuras domstarpības, kas var rasties jautājumos par lugas autorību ar trešajām personām, tostarp arī ar Saksu.

Kā ziņots, NT ar Dimitera un Liepiņa muzikālās drāmas "Vadonis" pirmizrādi 17.septembrī iecerējis atklāt jauno sezonu.

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [9] ››
Eucalyptus 21.08.2009 10:05
nu apvainot cilvekus tik grib!

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss