Vai baņķieri paliks pliki un nabagi?
Šīs nedēļas karstākā notikuma — kolīziju ap a/s "Parex banku" kontekstā — cilvēkus no ekonomiskā viedokļa interesē, kas notiks ar pašu banku un valsts "kabatu" kopumā, bet no cilvēciskā — kas notiks ar baņķieriem Valēriju Karginu un Viktoru Krasovicki, vai tiešām viņi būs spiesti iziet ielās ar ubaga tarbu kaklā? Pilnīgi droši var teikt — nē.


Pavisam nesen "Baltic Screen" publicētā pētījuma dati liecināja, ka 47 gadus vecā Valērija Kargina bagātība lēšama 220 miljonu latu apmērā. Tiesa, ar šiem aprēķiniem Kargina kontā tika ieskaitīta arī slavenā rezidence "Villa Adlera" Bulduros, kas gan oficiāli pieder kādam ofšoram. Tāpat šajos 220 miljonos tika ieskaitīti arī uzņēmumi, kuri esot cieši saistīti ar banku, tomēr oficiāli pieder kādiem ofšoriem vai arī maz zināmiem īpašniekiem. Savukārt uz paša Kargina vārda reģistrēti "vairāk nekā trīs desmiti īpašumu Rīgā, Jūrmalā un citviet Latvijā — galvenokārt Latgalē" — vēstīts šajā pētījumā, kas publicēts žurnālā "VIP Lounge".
Savukārt otra baņķiera Viktora Krasovicka (55 gadi) īpašumu vērtība esot 207 miljoni latu. Viņš savu bagātību lielākoties vairojis un uzturējis ar tām pašām "Parex bankas" akcijām un "barojies" no dividendēm dažādās kompānijās. Līdzīgi kā Karginam, arī Krasovickim tiek piedēvēta milzīga villa Jūrmalā ("Villa Marta" vērtība ir ap 40 miljoniem eiro); līdzīgi kā Karginam, arī viņam oficiāli tā nepieder — tas ir meitas Aleksandras īpašums.
No nekustamajiem īpašumiem uz Krasovicka vārda reģistrēts vien dzīvoklītis Rīgā, Ērgļu ielā (tātad iepretim sporta namam "Daugava", nevis Vecrīgā). Jā, teorētiski baņķieriem vajadzētu piederēt arī pa kādam automobilim — nu vismaz dzeltenajā presē nereti pieminētajiem abu ekskluzīvajiem "Maybach" (jauns šāds spēkrats maksā ap 180 000 latu), arī uz bankas vārda pērn iegādāts lepns autoparks, taču praktiski... abu baņķieru bagātība ir kaut kur aiz trejdeviņām zemēm un jūrām, uz viņu vārda nekas liels nav reģistrēts, tātad arī valsts apķīlājums Karginu & Krasovicki nenovedīs personīgajā bankrotā — ja atcerēsimies filmas "Ezera sonāte" varoņa teikto — bankrots ir tad, kad vairs nekā (nekā!) nav.