VID aizdomas par nelikumībām Prezidenta kancelejas norēķinos ar Lauri Reiniku

Valsts ieņēmumu dienests (VID) pieļauj iespēju, ka Valsts prezidenta kancelejas, biedrības "JUS" un mūziķa Laura Reinika norēķinos par koncertu prezidenta Valda Zatlera pasākumā izmantotā norēķinu shēma varētu liecināt par izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

VID aizdomas par nelikumībām Prezidenta kancelejas norēķinos ar Lauri Reiniku
Komentāri[6] 23.10.2008 08:36

LETA jau ziņoja, ka Valsts prezidenta kanceleja atradusi veidu, kā ietaupīt uz nodokļu rēķina, personām par pakalpojumiem maksājot ar nevalstisko organizāciju starpniecību. Valsts prezidenta kanceleja veikusi samaksu "par pakalpojumiem" kādai nepazīstamai biedrībai "JUS", pagājušajā nedēļā vēstīja "Baltic Screen" publikācija laikrakstā "Dienas Bizness".

Savukārt biedrība norādījusi, ka tai bijis noslēgts līgums ar Prezidenta kanceleju "par Laura Reinika koncertu Valsts prezidenta pasākumā" un faktiski caur biedrību "gājis finansējums" - 2007.gada 17.decembrī ar kanceleju noslēgts līgums, kura summa bijusi 1000 latu.

Par šādu veidu nodokļu konsultants, zvērināts advokāts Jānis Zelmenis laikrakstam sacījis: "Nevalstiskā organizācija ir potenciāls, kā ietaupīt uz nodokļu rēķina. (..) Valsts pati rāda, ka ne vienmēr nodokļi jāmaksā vienādi. Nodokļu nemaksāšana ir krimināli sodāma, taču šeit runa ir nevis par nodokļu nemaksāšanu, bet gan par nodokļu plānošanu."

Zatlers žurnālistiem uzsvēra, ka pretēji publiskajā telpā izskanējušai informācijai kanceleja nav izvairījusies no nodokļu nomaksas un viss ir noritējis likumīgi.

Kā aģentūru LETA informēja VID Komunikācijas nodaļā, VID pieļauj iespēju, ka laikraksta publikācijā minētā shēma varētu liecināt par izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

Tomēr VID atzīmē, ka bez pārbaudes veikšanas nav iespējams pateikt, vai un kurš konkrētajā situācijā ir izvairījies no nodokļu nomaksas.

Norādot uz likumu par Nodokļiem un nodevām, VID atturas izpaust informāciju par konkrētu nodokļu maksātāju, tostarp konkretizēt, kura no norēķinos iesaistītajām personām, iespējams, rīkojusies nelikumīgi. Turklāt arī vispārīga komentāra sniegšanai iepriekš presē izskanējusī informācija bijusi pārāk skopa.

VID gan piebilst: "Ja Valsts prezidenta kanceleja veica samaksu biedrībai "JUS" par koncerta organizēšanas pakalpojumu, tai nebija pienākuma ieturēt nodokļus izmaksas vietā."

Tomēr sīkāku informāciju par to, vai VID paredzējis veikt papildu pārbaudes saistībā ar šiem norēķiniem, kuras personas varētu tikt kontrolētas, kā arī kopumā par VID rīcību konkrētajā situācijā Ieņēmumu dienests atturas sniegt.

VID vien norāda, ka Ieņēmumu dienests informācijas analīzē izmanto arī presē publiskoto informāciju un nepieciešamības gadījumā veic pārbaudes.

Kā ziņots, ne prezidenta bijusī preses sekretāre Inta Lase, ne kancelejas vadītāja vietnieks un iepirkumu komisijas priekšsēdētājs Ēriks Ozols laikrakstam nevēlējās atbildēt uz jautājumu, vai 2007./2008.gadā slēgti kādi līgumi ar "JUS".

Prezidenta kanceleja vērsusies pie Reinika ar piedāvājumu sniegt koncertu egles iedegšanā pie Rīgas pils. "Mūziķi vienmēr grib, lai viņiem maksā "uz rokas", taču to nevar izdarīt. Tādēļ Reiniks jeb, precīzāk, viņa menedžeris vērsās pie mums, lai meklētu legālas iespējas to nokārtot," iepriekš stāstīja biedrības "JUS" pārstāvis.

Cits nodokļu konsultants, "Ernst&Young" partneris Egons Liepiņš atzina, ka valsts iestādēm jābūt vislabākajam paraugam, īpaši darījumos un nodokļu nomaksas jautājumos, taču šajā gadījumā tas tā neesot: "Ja honorāru maksā privātpersonai, tad ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis un sociālā apdrošināšana, kamēr sabiedriska organizācija nemaksā pat pievienotās vērtības nodokli. Es domāju, ka neviena valsts iestāde nedrīkst pieļaut šādu situāciju. Šāds darījums nav pietiekami caurspīdīgs, un valsts iestādei nevajadzētu iesaistīties darījumos, kas nav caurspīdīgi."

Pats Reiniks atzina, ka par šo gadījumu neko nevar pateikt: "Man tikai pasaka, kur jābūt un kur jādzied. Es tikai dziedu."

Pagaidām nav zināms, cik plaši Zatlera kanceleja praktizē šādu nodokļu maksājumu "likumīgas apiešanas" metodi, jo kancelejas vadība neatklāj, kādi vēl līgumi ar nevalstiskām organizācijām noslēgti 2007.gada otrajā pusē un 2008.gadā.

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [6] ››
Special_girl 24.10.2008 10:49
Un kad varēs uzzinā visu patiešām- vai tās ir baumas vai arī jau ir likumīgi pierādīts?

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss