Valsts nemaksās modes māksliniekam Bibergalam 50 000 par nepamatoto arestu
Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa nolēmusi bez virzības atstāt bijušās Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas tērpu autora modes mākslinieka Aleksandra Bibergala prasību no valsts piedzīt 50 000 latu kompensāciju par desmit dienām, ko viņam nācies pavadīt arestā saistībā nepamatotām apsūdzībām automašīnas vadīšanā narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē.


Šāds lēmums pieņemts, jo Bibergals nebija samaksājis 790 latu valsts nodevu un tiesa viņu no tās maksāšanas netika atbrīvojusi,informēja tiesas kancelejas vadītāja Ingrīda Ņeveska.
Lai gan prasības pieteikums bez virzības atstāts līdz 19.septembrim, dodot Bibergalam laiku samaksāt valsts nodevu, viņš šonedēļ par lēmumu iesniedzis blakussūdzību, ko tuvākajās dienās paredzēts nosūtīt izskatīšanai Rīgas apgabaltiesā, informēja tiesas pārstāve.
Kā ziņots, Bibergals 50 000 latu vēlas piedzīt no valsts Tieslietu ministrijas personā.
Bibergals 2007.gada februāra beigās tika aizturēts par auto vadīšanu narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē.
Policija Bibergalu aizturējusi tajā pašā naktī, kad Saeimas deputāta Dzintara Jaundžeikara (LPP/LC) dēlu Pēteri, iepriekš rakstīja laikraksts "Diena".
Atšķirībā no Pētera Jaundžeikara, kura organismā vēlāk tika konstatēta narkotiskā viela "ecstasy", Bibergalu "iegāza" psihotropās vielas - klonazepāms, kura lietošanu pēc ārsta norādījuma viņš nenoliedza, un fenobarbitāls, kas atrodams tādos bezrecepšu nomierinošos medikamentos kā korvalols un valokordīns. Arī tos viņš lietojis, taču nav iedomājies, ka par to var zaudēt autovadītāja tiesības.
"Tā kā alkoholu nevaru lietot, jo nākamajā rītā parasti agri jāceļas, es reizēm lietoju nomierinošus līdzekļus," laikrakstam atzīst Bibergals. Aizturēts viņš bijis aptuveni desmitos vakarā 20 metru attālumā no savas dzīvesvietas. Pats viņš teica, ka policija pievērsusi uzmanību viņa paplašinātajām acu zīlītēm.
"Taču man tādas ir kopš dzimšanas," norādīja mākslinieks. Atšķirībā no Pētera Jaundžeikara viņa automašīna uzreiz nogādāta autostāvvietā un viņam bijis liegts to izmantot, arī aresta desmit diennaktis viņš izcietis uzreiz, konvojēts no tiesas zāles.
"Tas bija šausmīgi, paņēma kā tādu "kriminal-inform"," tolaik komentēja Bibergals, izolatoru atceroties kā telpu bez logiem ar koka lāvu un pustumsu, pastaiga dienā bijusi 15 minūtes.
Bibergals nenoliedza, ka pats ir vainīgs un nav, piemēram, pievērsis vērību klonazepāma lietošanas instrukcijai, kurā teikts, ka divas dienas pēc tā lietošanas nevar vadīt automašīnu. Klonazepāms savukārt ir viena no bīstamākajām psihotropām vielām, kas medicīnā domāta trauksmes sindroma mazināšanai, lielākoties zāles rada miegainību un nogurumu, taču kaifa ķērēju aprindās nereti tiek izmantotas arī apzināti apreibinošos nolūkos.
Atšķirībā no pieļaujamo 0,5 promiļu normas alkohola lietošanas gadījumā Administratīvo pārkāpumu kodekss neparedz nekādas atlaides narkotisko, psihotropo un toksisko vielu gadījumā.
Administratīvā apgabaltiesa šā gada 29.februārī neatzina Bibergala vainu automašīnas vadīšanā narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē, bet atzina viņa vainu automašīnas vadīšanā, atrodoties reakcijas ātrumu un uzmanību samazinošu medikamentu iespaidā.
Administratīvā apgabaltiesa arī atcēla Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesas pērnā gada 19.aprīļa spriedumu, ar kuru Bibergals atzīts par vainīgu Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.15 panta piektajā daļā minētā pārkāpumā - automašīnas vadīšanā narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē.
Par šo pārkāpumu Ziemeļu rajona tiesa Bibergalu sodīja ar desmit diennakšu arestu, 500 latu naudassodu. Tāpat viņam uz diviem gadiem tika atņemtas tiesības vadīt automašīnu.
Apgabaltiesa atzina Bibergalu par vainīgu pēc Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.15 panta sestās daļas, kas paredz sodu par transportlīdzekļa vadīšanu, atrodoties reakcijas ātrumu un uzmanību samazinošu medikamentu iespaidā, esot slimam vai tādā mērā nogurušam, ka tas ietekmē vadītāja darbspējas un ceļu satiksmes drošību.
Par šo pārkāpumu apgabaltiesa Bibergalam piemēroja 30 latu naudas sodu.
Spriedums Augstākās tiesas Senātā netika pārsūdzēts un stājās likumīgā spēkā.