Reanimatologam - nu jau arī miljonāram - Birkam ārsta profesija padodas labāk
Lielākās izgāšanās un veiksmes Birka laikā. Rīgas mērs Jānis Birks pamazām jau krāmē mantas. Arī ķeršanās pie pēdējā salmiņa ir izrādījusies neveiksmīga.


Ārsts reanimatologs Jānis Birks Rīgas mērijas laikā kļuvis par miljonāru. Tieši šogad Dienas Bizness iekļāvis Jāni Birku 1000 Latvijas miljonāru sarakstā.
Vislielāko ažiotāžu sacēla sastrēgumu apkarošanas fakts, ar kuru Birks nāca klajā: nepāra datumos kursēs transports ar nepāra numura zīmēm, pāra datumos ar pāra numuriem. Šī cilvēktiesību pārkāpjošā Birka iecere ātri nogalināja sabiedrības uzticību Rīgas domes vadībai un tās profesionalitātei. Iejaucās arī masu mediji - dažās dienās šis birkisms tika "noēsts". Pēc dažām dienām nācis pie prāta, dakteris paziņoja, ka esot tikai pieļāvuma formātā minējis šo domu, jo kaut kādā Dienvidķīnas pilsētelē tas labi strādājot...
Kaut kas jau Rīgas pilsētā uz priekšu ir kustējies: Dienvidu tilts, jauni trolejbusi un autobusi, Gaismas pils, iespējas invalīdiem iekļūt un piekļūt... Tikai vai tempi (cik strauji un cik lielos mēros?) nav nožēlojamas gliemeža plūsmas ātrums?
Eksperti un zinātāji teic - Birka kungs ārsta lomā var izdarīt vairāk.
Jānim Birkam šomēnes paliks 52 gadi, viņa kundze Anna ir bērnu ārste, abu atvases ir studenti, - meita Ilze studē medicīnu, bet dēls Mārtiņš - jurisprudenci.
Daži fakti par Jāni Birku:
Izglītībaaugstākā izglītība
1980- beidzis Rīgas Medicīnas institūtu, ārsts anesteziologs-reanimatologs.
Karjera1977-1980- vidējais medicīnas personāls Rīgas 1. klīniskajā slimnīcā
1980-1992- anesteziologs-reanimatologs Rīgas pilsētas 7.klīniskajā slimnīcā "Gaiļezers"
1982-1985- ārsts anesteziologs-reanimatologs Rīgas 1.klīniskajā slimnīcā
1986-1991- pasniedzējs Rīgas Paula Dauges vārdā nosauktajā 1.medicīnas skolā
1992.8.- iecelts par Baseina slimnīcas (pašreizējais Latvijas Jūras medicīnas centrs) galveno ārstu
1996.7.- iecelts par v/u "Latvijas Jūras medicīnas centrs" (LJMC) direktoru
1997.11.- Latvijas Jūras medicīnas centra akcionāru pilnsapulcē ievēlēts uzņēmuma valdē, iecelts par valdes priekšsēdētāju
1998- LPA rīkotajā izsolē, akciju piedāvājumā uzņēmuma darbiniekiem un publiskajā piedāvājumā kopumā iegādājas AS "Latvijas Jūras medicīnas centrs" 291 917 akcijas
1998.3.- akcionāru pilnsapulcē ievēlēts par AS "Latvijas Jūras medicīnas centrs" valdes priekšsēdētāju
2001.3.- ievēlēts par Rīgas domes deputātu
2001.4.- ievēlēts par TB/LNNK frakcijas vadītāju Rīgas domē
2001.6.- apstiprināts par Rīgas domes prezidija locekli
2005.3.- ievēlēts par Rīgas domes deputātu
2005.3.- ievēlēts par Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieku
2005.3.- ievēlēts par Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja vietnieku
2005.4.- iecelts par Rīgas brīvostas valdes locekli
2005.4.- atteicies no AS "Latvijas jūras medicīnas centrs" (LJMC) valdes priekšsēdētāja amata
2007.2.- ievēlēts par Rīgas domes priekšsēdētāju
Politiskā un sabiedriskā darbība2001.3.- kandidējis Rīgas Domes vēlēšanās apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK sarakstā
2001.6.- ievēlēts TB/LNNK valdē
2002.12.- atkārtoti ievēlēts par TB/LNNK valdes locekli
2004.6.- kandidējis Eiropas Parlamenta vēlēšanās no apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK saraksta
2004.8.- TB/LNNK dome izvirzījusi par partijas kandidātu Rīgas mēra amatam
2005.3.- kandidējis Rīgas domes vēlēšanās no apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK saraksta
2006.12.- ievēlēts par apvienības "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (TB/LNNK) priekšsēdētāja vietnieku
2007.12.- atteicies atkārtoti kandidēt uz TB/LNNK valdes priekšsēdētāja vietnieka amatu
2007.3.- ievēlēts par basketbola kluba "ASK Rīga" prezidentu, valdes priekšsēdētāju
2007.- ieņēmis ceturto vietu miljonāru publicitātes sarakstā (2442 J.Birku pieminošas publikācijas)
Tiesu procesi un skandāli2001.7.- VID brīdinājis, ka, ja Rīgas pašvaldība pieņems AS "Latvijas Jūras medicīnas centrs", kurā gandrīz 37% akciju pieder Rīgas domniekam J.Birkam, labvēlīgu lēmumu un nolems uzņēmumā investēt plānotos, pašvaldībai piederošos Ls 202 814, Birkam, paliekot savā amatā, draud administratīva vai pat kriminālatbildība; Rīgas dome nepiešķir finansējumu AS "Latvijas Jūras medicīnas centrs" (LJMC)
2008.2.- Partijas "Jaunais laiks" (JL) Rīgas domes frakcija lems par neuzticības izteikšanu Rīgas mēram Jānim Birkam (TB/LNNK). Pagājušajā nedēļā JL frakcijas deputāti pieprasīja Birkam rīkoties, lai domē risinātu "samilzušās korupcijas problēmas". Tobrīd Birks norādīja, ka šādi paziņojumi ir populistiska māžošanās
2008.7.- partijas "Jaunais laiks" ierosinājumu prasīt Rīgas mēra Jāņa Birka (TB/LNNK) demisiju parakstījuši arī vairāki koalīcijas deputāti no LSDSP un Tautas partijas.
Īpašumi, amatpersonu deklarācijas2001- nekustamie īpašumi un kapitāla daļas - dzīvoklis Rīgā, zeme ar namīpašumu Jūrmalā, AS "Latvijas Jūras medicīnas centrs" 291917 akcijas
2003.5.- palielinājis savu akciju skaitu AS "Latvijas Jūras medicīnas centrs", no ASV reģistrētās finanšu kompānijas "Shelby Financial LLC" iegādājoties 10% uzņēmuma akciju
2003.6.- žurnāls "Klubs" minējis Latvijas 300 miljonāru sarakstā
2007- deklarētie ienākumi - 108 554 lati. Rīgas domes Finanšu departaments viņam samaksājis 25 420 latu algu, Rīgas Brīvostas pārvalde - 62 522 lati, Rīgas Meža aģentūra - 6300 latus, Rīgas plānošanas reģions - 652 lati. AS "SEB Latvijas Unibanka" uzkrājis 37 067 latus un 1553 dolārus , AS "SEB Latvijas Unibanka" - 35 574 eiro, depozītā uzkrāti 27 710 lati un 63 000 eiro. Pieder 311 183 kapitāla daļas 311 183 latu vērtībā un 400 akcijas 400 latu vērtībā AS "Latvijas Jūras medicīnas centrā". Īpašumā ir zeme Rojas pagastā.
2008.6.- "Dienas Bizness" minējis "Latvijas 1000 miljonāru" sarakstā.