Pirmās Latvijas zemenes maksā 15 EUR kilogramā + VIDEO par šī gada zemeņu ražu

Pirmās Latvijas zemenes maksā 15 EUR kilogramā + VIDEO par šī gada zemeņu ražu
Komentāri[3] Bilžu galerija[9] 27.05.2018 22:20
Latvijā audzētas zemenes Rīgas Centrāltirgū maksā 15 eiro par kilogramu, informējis Rīgas pašvaldības uzņēmuma «Rīgas centrāltirgus» (RCT) Mārketinga un komunikācijas daļas vadītājs Aleksandrs Šuņins. Centrāltirgū agrās Latvijas zemenes parādījās pirms nedēļas, un pašlaik to cena ir 15 eiro par kilogramu. Centrāltirgū pieejamas arī poļu un grieķu zemenes, kuru cenas ir, sākot no cenas 1.50 līdz trīs eiro par kilogramu.

Baltijā lielākā rožu audzētāja SIA «Ar B Agro» pārstāve vēsta, ka pirmās zemenes «Ar B Agro» audzētavā Sēmes pagasta Rožulejās iespējams iegādāties jau apmēram nedēļu. Zemeņu cenas ir dažādas atkarībā no klienta iegādātā zemeņu daudzuma - vai tās pērk vairumtirgotāji, lielveikali vai cilvēki pašpatēriņam. Šonedēļ pašpatēriņam zemes «Ar B Agro» ir pieejamas par 12 eiro kilogramā. To, kāda cena būšot pēc nedēļas, vēl nevarot pateikt.


«Ar B Agro» pirms apmēram nedēļas publiskotais ieraksts Facebook liecina, ka pirmo zemeņu cena bija 15 eiro kilogramā. Zemenes kompānija audzē siltumnīcā 800 kvadrātmetru platībā.

Saskaņā ar Latvijas Augļkopju asociācijas sniegto informāciju, Latvijas zemeņu audzētājiem šogad ir cerības uz labāku ražu nekā pērn.

«Lielākie zemeņu audzētāji saka, ka pat pagājušajā gadā zemenes tik labi nav ziedējušas un dārzi tik labi neizskatījās, kā šogad. Izskatās, ka šogad zemeņu raža būs laba,» šonedēļ sacīja LAA pārstāve Renāte Kajaka.

Pēc viņas sacītā, līdz šim pirmās zemeņu ražas ievākuši tie Latvijas audzētāji, kas audzē zemenes tuneļa tipa segumos. Savukārt atklātā laukā audzētās zemenes vēl ir tikai ziedos un ienāksies kā parasti citus gadus ap Jāņiem.

Kad un par cik veselīgās ogas varēsim nopirkt Latvijas tirgos? Lūk, vēl viens lielākais Latvijas zemeņu audzētājs. No 18. minūtes sižets/intervija par Latvijas zemeņu ražu un cenām 2018.gadā.ĒDAM, CIK LIEN!

Zemenes Latvijā sāka audzēt Jūrmalā 1878. gadā, kad tika būvēts dzelzceļš Rīga-Pēterburga.

Pirmās zemeņu šķirnes ieveda no Vācijas. Drīz vien zemeņu platība strauji palielinājās, un tās sāka audzēt ne vien Jūrmalā, bet arī Latgales pusē. Pirms Otrā pasaules kara zemeņu stādījumi Latvijā sasniedza 1000 hektārus.

Zemenēs ir daudz kālija, nātrija, kalcija, joda, magnija, dzelzs, sēra, hlora un organiskās skābes. Zemenes satur arī nedaudz skābeņskābes un dažādus vitamīnus - taukos šķīstošos (karotīns, B1), ūdenī šķīstošos (B2, niacīns, askorbīnskābe).  Īpaši nozīmīgs ir augstais C vitamīna saturs - tas ir augstāks nekā ābolos, bumbieros, ķiršos, plūmēs, avenēs, ērkšķogās un jāņogās. 150-200g zemeņu sedz ikdienas C vitamīna normu. Tiesa, C vitamīna daudzums atkarībā no šķirnes un augšanas apstākļiem var mainīties. Savukārt zemenē esošās mazās dzeltenās sēkliņas ir cilvēka organismam vajadzīgās, vērtīgās šķiedrvielas. Ogu sastāvā ir arī ļoti augsts mangāna saturs, kas veicina vielmaiņu, kā arī kaulu un asins veidošanos.

Zemenēm ir augsta diētiskā vērtība - 100g dārza zemeņu satur tikai 40-50 kaloriju. 90% zemeņu sastāvā ir ūdens. Zemeņu ogas, īpaši savvaļas, ir vienas no visvērtīgākajām profilaktiskajām ārstniecības ogām. Bioloģiski aktīvo vielu daudzums zemenēs stimulē vielmaiņas procesus un organisma attīrīšanos no kaitīgām, arī radioaktīvām vielām un paaugstina organisma pretošanās spējas nelabvēlīgiem apkārtējās vides iedarbības procesiem. Pateicoties augstajam dzelzs saturam, zemenes veicina un uzlabo asinsriti. Kalcija un fosfora savienojumi labvēlīgi iedarbojas uz organismu, paaugstinot cilvēka darba spējas, imunitāti un izturību. Pastāv uzskats, ka svaigas zemenes ārstē grūtsirdību. Daudzi fiziologi uzsver zemeņu spēju stimulēt gremošanu un samazināt urīnskābi. Tās izmantojamas nieru un aknu slimību, podagras, cukura diabēta un hipertonijas ārstēšanā. Zemenēs ir augsts joda saturs, tāpēc īpaši ieteicamas vēža un elpošanas ceļu slimību pacientiem.

Aktivizējot metabolismu un atjaunojot ķermeni, zemenes ne tikai rada apstākļus efektīvākam un produktīvākam darbam, bet arī uzlabo potenci. Zemenēs ir daudz cinka, kas palielina libido, tāpēc ir pamats uzskatīt, ka zemenes ir «dabas Viagra».

Jo vairāk - jo labāk! Pēc uztura zinātnieku un dietologu padomiem, cilvēkam gadā jāapēd vismaz ap 5-7 kilogramu zemeņu. Visveselīgāk zemenes ir lietot svaigas bez nekādām piedevām (tiesa, kopā ar pienu vai putukrējumu tiešām drīkst). 

Kas ir vērtīgāks par zemenēm? Viennozīmīgi, tikai meža zemenes! Tajās visas augstākminētās vērtīgās īpašības ir 30 reižu vairāk.

2016. gada 20. jūnijā Latvijas zemenes Rīgas tirgos maksāja no 3,50 līdz 7 eiro. Protams, vislabāk ēst vietējās, jo Polijas un citu valstu produkcija var būt nedaudz 'sašpricēta' ilgāka skaistuma izskatam un atceļošanai kravas furgonos.

Avoti: Tvnet.lv, LNT ziņas, Vipi.tv

Ej uz nākamo lapu, lai skatītos bildes!

Lapa: 1 no 2

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [3] ››
Ulla 29.05.2018 20:56
Polijaajas šodien nopirku pa 2.90. Protams, nav tas kas LV

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss