Eksperti: Kristapa Streiča nāvē vainīgs deltaplāna pilots, kurš pats izdzīvoja

Pētot cēloņus motodeltaplāna avārijai, kurā pērn gāja bojā režisors Kristaps Streičs, Transporta nelaimes gadījumu un incidentu izmeklēšanas birojs atklājis daudzus pārkāpumus.

Eksperti: Kristapa Streiča nāvē vainīgs deltaplāna pilots, kurš pats izdzīvoja
Komentāri[4] 24.05.2011 17:01

Transporta nelaimes gadījumu un incidentu izmeklēšanas birojs ziņojumā par nelaimes gadījumu ar motodeltaplānu secina, ka motodeltaplāns «Kvant 03S» nav vispār reģistrēts Civilās aviācijas gaisa kuģu reģistrā.

Šā iemesla dēļ saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem lidojumu ar gaisa kuģi nebija atļauts veikt.

Par to pilnībā ir atbildīgs deltaplāna vadītājs, pilots Valērijs Masļakovs.

Motodeltaplāna pilota lidošanas pieredze bijusi neliela, un lidojumus viņš veicis reti.

Minēts fakts, ka pēc Daugavpils slimnīcas izraksta no pacienta medicīniskās kartes redzams, ka pilots patvaļīgi atstājis medicīnas iestādi un pārbaude par apreibinošo vielu ietekmi tur netika veikta. Šā iemesla dēļ izmeklētāji nevarēja veikt analīzi un secināt, vai bija apreibinošo vielu ietekme un vai tā varēja atstāt iespaidu uz pilota veselības stāvokli.

Izmeklētāji arī secinājuši, ka lidojums no Daugavpils lidostas veikts bez iepriekšējas paziņošanas lidlauka ekspluatantam un nebija reģistrēts lidojumu reģistrācijas žurnālā.

Secināts, ka dzinēja periodiskās tehniskās apkopes reglamenta darbi bija veikti saskaņā ar reglamenta darbu veikšanas plānu, bet tos neveica sertificēts personāls. Tehnisko apkopi veica un tehnisko dokumentāciju noformēja gaisa kuģa pilots.

Pēc veiktajiem izpētes darbiem konstatēts, ka motodeltaplāna dzinēja iekārtas ir tehniskā kārtībā, tādējādi tā tehniskais stāvoklis nevarēja kļūt par aviācijas nelaimes gadījuma cēloni.

Dzinēja temperatūras paaugstināšanās un jaudas zudumi, iespējams, notikuši sarmas izveidošanās dēļ dzinēja karburatoros, veicot lidojumu, kad bija paaugstināts gaisa mitrums.

Iespējams, lidojot pāri augstienei virs koku galotnēm, neuzmanības dēļ tas aizķēris kokus.

Aviācijas nelaimes gadījuma pamatcēlonis bija «cilvēka faktors», kas izpaudās pilota kļūdaini pieņemtajā lēmumā, izvēloties bīstamāko maršrutu – pārlidot ar kokiem apaugušu augstieni ar nestabili strādājošu dzinēju, teikts ziņojumā.

Šo nelaimes gadījumu veicinošie faktori bija neliela lidojumu pieredze veikt patstāvīgus lidojumus, kā arī vides un fizisko faktoru iedarbība uz pilotējamo aparātu, lidojot virs ūdenstilpēm.

Ziņojumā arī minētas vairākas lidojumu drošības rekomendācijas. Tās adresētas Civilās aviācijas aģentūrai.

Eksperti, rekomendē veikt ārpuskārtas sertificēto vispārējās aviācijas lidlauku kontroli, lai konstatētu, vai ir noteikta izlidojošo pasažieru personas datu reģistrācijas kārtība un vai šādi dati tiek reāli fiksēti, kādā veidā tiek veikta izlidojošo gaisa kuģu un personu reģistrācija.

Transporta nelaimes gadījumu un incidentu izmeklēšanas biroja ziņojums policijā ir saņemts un policija ar to iepazīstas. Joprojām turpinās izmeklēšana iepriekš sāktajā kriminālprocesā.

Avārija notika pagājušā gada 2.oktobrī Daugavpils novada Vecsalienes pagastā.

Tur deltaplāns bija aizķēris koku galotnes un avarējis. Divi cilvēki – pilots un Streičs – pēc avārijas palikuši karājoties kokos vairāk nekā desmit metru augstumā. Režisors ar galvu uz leju karājies aptuveni divas stundas.

Ugunsdzēsēji pēc signāla saņemšanas par negadījumu ieradās notikuma vietā apmēram pēc 40 minūtēm, jo bija grūtības precīzi noteikt tā atrašanās vietu. Apkārtnes reljefa dēļ piebraukt pie avarējušā motodeltaplāna un izmantot izbīdāmās kāpnes, lai noņemtu cietušos, nebija iespējams, tādēļ glābšanas pasākumi aizņēma daudz vairāk laika.

Režisors no smagajām traumām vēlāk slimnīcā mira. Pilotu slimnīcā nogādāja bezsamaņā, ar smagu krūškurvja sasitumu.

Pēc avārijas dažos plašsaziņas līdzekļos un interneta vidē ugunsdzēsējiem pārmesta vilcināšanās Streiča glābšanā. Tāpat glābējiem pārmesta ciniska attieksme pret notikušo.

Dienesta pārbaudē gan tika atzīts, ka Daugavpils ugunsdzēsēju rīcībā saistībā ar deltaplāna avāriju, veicot glābšanas darbus, nav saskatāmi normatīvo aktu prasību un dienesta disciplīnas pārkāpumi.

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [4] ››
pupšuks 25.05.2011 10:55
Taģiski protams, par to nav runa. Tikai gan jau, ka pašam līdzbraucējam arī jāapzinās risks, ar varu tak neviens viņu tur nerāva iekšā. Dažreiz laikam palikt dzīvam nav tas labākasi. Tā jau sirdsapziņa moka un vēl presē nomelno. Tak lieciet cilvēkus mierā, mirušos tāpat neatgriezīs!

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss