Šlesers padzīts, LPP ietur pauzi

Jaunais laiks labprāt strādātu valdībā bez Latvijas Pirmās partijas un grib tuvināties Tautas partijai.

Šlesers padzīts, LPP ietur pauzi
Komentāri 16.03.2006 07:51

Pēc satiksmes ministra Aināra Šlesera atstādināšanas Latvijas Pirmā partija, visticamāk, paliks valdībā, taču tā vēl uzturēs spriedzi koalīcijā līdz piektdienai, kad plāno atklāt savu lēmumu. To var tulkot kā nevēlēšanos tik vienkārši piekāpties pēc tam, kad "ir notikusi politiskā izrēķināšanās ar visspilgtāko ministru", kā trešdien paziņoja LPP priekšsēdis Juris Lujāns. Tikmēr Jaunais laiks liek saprast, ka vajadzētu panākt LPP aiziešanu no valdības. "Mums rodas pārliecība, ka LPP diskreditē visu valdību," uzskata JL ģenerālsekretārs Edgars Jaunups, šo nostāju pamatojot ar LPP nevēlēšanos nosodīt partijas priekšsēža vietnieka A.Šlesera saistību ar Jūrmalas mēra vēlēšanu kukuļdošanas lietu.

Premjers Aigars Kalvītis (TP) savukārt aicina LPP domāt valstiski un izvirzīt nākamo ministra kandidātu. Pēc A.Šlesera atkāpšanās galvenais ir nodrošināt stabilitāti valstī, jo "mums ir daudz uzdevumu, kas jāveic vēl līdz Saeimas vēlēšanām, un, protams, tie, ar kuriem ministri vēl nav tikuši galā". Tādēļ, kā uzskata premjers, LPP atteikšanās no darba valdībā "nozīmētu bezatbildību, jo tie solījumi, kas ir doti vēlētājiem, ir pirmām kārtām jāizpilda, īpaši priekšvēlēšanu laikā, kad politiķus salīdzina un novērtē viņu labos un sliktos darbus".

Ministram nebija uzticības

Satiksmes ministra aiziešana nebija negaidīta. Jautājums bija tikai par to, vai viņš atkāpsies pats, vai premjeram nāksies pieprasīt demisiju. Pieauga ne tikai sabiedrības spiediens, bet arī lielākā koalīcijas partnera JL brīdinājumi, ka partija var spert radikāļus soļus, ja nesekos A.Šlesera nomaiņa. Neoficiāli zināms, ka trešdienas vakarā sarunās ar Tautas partiju JL pārstāvji esot atzinuši — ja A.Šlesers paliktu, tad aizietu JL. Taču trešdienas rītā A.Šlesers paziņoja, ka no amata neatkāpsies, apgalvojot, ka nav iesaistīts Jūrmalas mēra vēlēšanu kukuļdošanas lietā un neko neesot zinājis par balsu pirkšanu. "Atkāpties nozīmētu padoties politiskai provokācijai, tas nozīmētu, ka ministrus arī turpmāk varēs gāzt ar nelietīgu apmelojumu palīdzību," paziņoja A.Šlesers. Līdz ar to premjeram nācās pieprasīt viņa demisiju, ko A.Kalvītis izdarīja ar vārdiem: "Neviens ministrs — pat vislabākais — nevar sekmīgi strādāt, ja nebauda sabiedrības uzticību." A.Šlesers paziņoja, ka paliek aktīvajā politikā un atgriežas Saeimā.

Šī situācija bija saistīta arī ar politisko stabilitāti valstī, kas divas dienas tika pārrunāta Valsts prezidentes Vairas Vīķes–Freibergas un premjera A.Kalvīša tikšanās reizēs. "Mēs jau vakar izgājām cauri dažādiem scenārijiem, kāda varētu būt notikumu attīstība," trešdien žurnālistiem sacīja V.Vīķe–Freiberga, atklājot, ka jau otrdien, tiekoties ar A.Kalvīti viņi apsprieduši variantu, ka valdības vadītājs prasa satiksmes ministra A.Šlesera demisiju. Tomēr prezidente atteicās vērtēt gan A.Šlesera atkāpšanos, gan to, vai LPP iespējamā aiziešana no valdības varētu radīt nestabilitāti valstī: "Jebkurai partijai ir izvēles brīvība un nevienu nevar piespiest darboties jebkurā koalīcijā. Tas ir politisks lēmums, un prezidentam Satversme nedod atbildību to komentēt."

JL cildina premjeru

Tikmēr JL vadība apšauba iespējas nodrošināt sekmīgu valdības darbu koalīcijā ar LPP. "Es neticu, vai koalīcija var pastāvēt bez mūsu partijas, bet mani tas nepārsteidz, jo no politiskā šaha viedokļa var būt centieni labu ministru nomainīt ar citas partijas ambiciozu karjeristu," sacīja J.Lujāns. JL vēlmi strādāt valdībā bez LPP var saistīt gan ar cerībām palielināt savu ietekmi valdībā, kas līdz ar to samazinātos A.Kalvītim, gan arī ar "gaisā virmojošām runām", ka LPP jau neklusēs un stāstīs arī par JL sponsoriem, kas iesaistoties politisku lēmumu pieņemšanā, piemēram, Sols Bukingolts. Ja LPP paliek valdībā, vēl nav zināms, ko tā deleģētu satiksmes ministra amatam, bet kandidātu vidū esot arī LPP partneru Latvijas ceļa cilvēki.

Līdz ar satiksmes ministra demisiju JL cer iegūt otro elpu arī JL un TP sadarbībai valdībā, uzskatot, ka partijām vajadzētu kļūt par valdības kodolu arī pēc Saeimas vēlēšanām. Tiesa, uzreiz arī izskanēja piebilde — ja vien atkal neparādīsies "kādas azartspēles". Taču premjera drosmīgais lēmums liekot domāt, kad viņš tikpat stingri rīkošoties, ja būšot mēģinājumi virzīt kādas oligarhu vai grupējumu intereses. "Premjers, pieprasot ministra demisiju, ir parādījis valstsvīra stāju un pieņēmis spēcīgu lēmumu, kas dod cerības," sacīja E.Jaunups. Viņš, tāpat kā frakcijas vadītājs Kārlis Šadurskis, ir pārliecināts, ka JL un TP attiecības tagad varētu pāraugt jaunā kvalitātē, aizmirstot agrākos apvainojumus. To neapstrīdēja ne Jānis Lagzdiņš (TP), ne Gundars Bērziņš (TP), taču abi aicināja JL pašam izvērtēt savu rīcību, kas pēdējā mēneša laikā neesot bijusi konstruktīva.

 Ināra Egle, Dita Arāja  "Diena"

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss