Oligarhu saites un kopējās intereses

Rīgas tirdzniecības ostas uzņēmumu daudzkājis, aviokompānija airBaltic un AS Diena: šie trīs uzņēmumi kopā ar bijušo Rīgas brīvostas teritoriju visbiežāk tikuši minēti saistībā ar Andra Šķēles, Aivara Lemberga un Aināra Šlesera kopējām biznesa un citām interesēm, kas aktualizējušās saistībā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja veiktajām kratīšanām.

Oligarhu saites un kopējās intereses
Komentāri 26.05.2011 08:12

Slēpjoties aiz iespaidīgas uzņēmumu virknes Latvijā un Norvēģijā, pašreizējam laikraksta Diena kontrolpaketes formālajam īpašniekam Viesturam Koziolam, kurš vairākkārt ir sevi nodēvējis par Šlesera draugu un par kuru ir izteiktas aizdomas kā par Šlesera līdzekļu piesegu, ir nopietnas attīstības projektu biznesa intereses Rīgas ostas tuvumā, kur tās lielā mērā atbilst Andra Šķēles interesēm.

Lursoft datu bāze internetā rāda, ka no vairāk nekā pusotra desmita Koziolam pilnībā vai daļēji piederošo uzņēmumu vislielākā parādu nasta saskaņā ar Lursoft informāciju ir viņam simtprocentīgi piederošajai SIA Lauku attīstības inovāciju fonds, - tās kreditoru prasību kopapjoms tuvojas 4,7 miljoniem latu.

Taču, kā izrādās, tieši ar šo reālu saimniecisko darbību neveicošo SIA saistās Koziola nopietnākie biznesa plāni, - tieši tai viņš aizdevis pašam piederošus vai, iespējams, no Šlesera vai citām personām aizņemtus vairāk nekā četrus miljonus latu. Kā izrādās, Lauku attīstības inovāciju fonda reālās biznesa intereses un līdzdalība Latvijā nomaskētas, izmantojot pagaru ārvalstīs reģistrētu uzņēmumu ķēdi.

Saskaņā ar oficiāliem dokumentiem šai SIA pieder 80,28% akciju Norvēģijā reģistrētajā AS Asito Holding - tajā ieguldīti vairāk nekā 4,57 miljoni latu. Saskaņā ar Norvēģijas publisko reģistru ziņām arī šis uzņēmums, kas dibināts investīcijām Norvēģijā un ārpus tās, aktīvu saimniecisko darbību neveic, taču tam pieder 56,67% akciju citā šajā valstī reģistrētā uzņēmumā – AS Aragon.

Šā uzņēmuma otrs lielākais akcionārs ir AS Urban Development Group, kurā vienīgais akcionārs saskaņā ar Norvēģijas publisko reģistru datiem oficiāli ir kādreizējais Šlesera biznesa partneris Turmuds Stēne Johansens. Aragon pieder arī puse akciju AS Atom Invest un trešā daļa akciju Latvijā tāpat zināmajā AS Tritan Group, kurā vairāk nekā 63% akciju saskaņā ar Norvēģijas publisko reģistru ziņām tāpat pieder personiski Koziolam.

Savukārt uzņēmumam Aragon – un tātad netieši arī Koziolam – pieder 56% akciju atkal Norvēģijā reģistrētajā AS PortPro, kurā divi pārējie akcionāri saskaņā ar Norvēģijas publisko reģistru ziņām ir SIA Solid Foundation (24%) un SIA Andrejsosta (20%).

Kompānijai PortPro Latvijā kopš 2007. gada pieder 100% kapitāldaļu SIA Jaunrīgas attīstības uzņēmums, kas savukārt saskaņā ar Lursoft interneta datu bāzes ziņām pašlaik ir vienīgais īpašnieks vērienīgo Andrejsalas attīstības projektu iecerējušajos uzņēmumos Kuģu bāze Andrejsala, Mācību centrs Andrejsala, Elevators Andrejsala un Termināls Andrejsala.

Kas bez Koziola un Stēnes Johansena ir pārējie Andrejsalas attīstības projekta, kurā saskaņā ar „treknajos gados” izskanējušajām ziņām plānots ieguldīt pat miljardu eiro, līdzīpašnieki? SIA Solid Foundation saskaņā ar Lursoft ziņām simtprocentīgi pieder kādreizējam Andra Šķēles Ave Lat grupas darbiniekam Jānim Leimanim.

Savukārt SIA Andrejsosta, kāda minēta Norvēģijas reģistros, LR Uzņēmumu reģistrā nav atrodama, taču vārds „Andrejosta” ir atrodams arī kompāniju Jahtu Serviss Andrejosta un Rīgas jahtu centrs Andrejosta nosaukumos. Tās abas pastarpināti pieder Šķēļu ģimenei, kaut gan nekas uzņēmumu gada pārskatos nenorāda uz to, ka tiem varētu piederēt kapitāldaļas kādā Norvēģijā reģistrētā kompānijā.

Kā publiski informēts, Jaunrīgas attīstības uzņēmums „treknajos gados” paziņoja, ka kopumā Andrejsalas un Eksportostas rajona attīstībā plānots ieguldīt vairāk nekā miljardu eiro un īstenot apbūvi 0,7 miljonu kvadrātmetru platībā. Projekta Riga Port City kopējā platība ir 123 hektāri, no tiem Andrejsalā – 39 hektāri, bet Eksportostas rajonā - 84 hektāri.

Plānos ietilpa dzīvokļu, biroju, viesnīcu, tirdzniecības, kultūras un izklaides apjomīga būvniecība. Taču šo plānu īstenošana faktiski nav sākta - Jaunrīgas attīstības uzņēmuma koncerna kompānijas vienīgi piedāvā iznomāt noliktavu un biroju telpas Andrejostas ielā.

Tāpat nav izslēgts, ka ar oligarhu kopējām biznesa interesēm ļoti cieši saistīts ir Rīgas brīvostas finansiāli veiksmīgākais un vienlaikus arī noslēpumainākais uzņēmums – SIA Rīgas tirdzniecības osta, kas 2009. gadu spējusi beigt ar vairāk nekā deviņu miljonu latu peļņu. Koncerna kopējais 2009. gada apgrozījums bijis 82,2 miljoni latu.

Uzņēmuma īpašnieku ķēdes ir pamatīgi sazarotas, un lielākā daļa tā patieso īpašnieku ir kārtīgi paslēpušies – kā rāda Lursoft dati, caur SIA Latmorporttrans 20% kapitāldaļu uzņēmumā kopš pagājušā gada decembra pieder nezināmu īpašnieku Kiprā reģistrētajai kompānijai Mariniera Limited, bet caur SIA Piejūras investīcijas 36% pieder tikpat nezināmu īpašnieku Šveicē reģistrētajai ZEIN Holding AG.

Plašāk: Pietiek.com

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss