Zatlers - vienīgais valsts prezidents, kurš strādājis Černobiļā pēc avārijas

Tuvojas kārtējā gadadiena, kad tiks pieminēti Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas upuri. Arī Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers savulaik piedalījies Černobiļas AES seku likvidēšanā, atgādina portāls Tvnet.lv.

Zatlers - vienīgais valsts prezidents, kurš strādājis Černobiļā pēc avārijas
Komentāri[7] 26.03.2011 17:54

Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas darbos 1986.gada maijā Zatlers piedalījās kā viens no daudzajiem Latvijas militārajiem mediķiem.

Avārijas vietā viņš ieradās tikai divas dienas pēc iesaukšanas padomju armijā un divas nedēļas pēc notikušās katastrofas - 10.maijā.

Otrreiz avārijas vietā viņš ieradās pēc 22 gadiem kā Latvijas Valsts prezidents. 2008.gada jūnijā, esot valsts vizītē Ukrainā, Zatlers vēlreiz ieraudzīja Černobiļas Budavaroviču ciematu.

Noliekot ziedus pie pieminekļa „Tiem, kas glāba pasauli” un tādējādi godinot visus Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas darbos bojā gājušos, Valsts prezidents atzina, ka viņu pārņem sirreālas sajūtas.

Prezidents norādīja, ka šie divi mēneši, ko pavadīja glābšanas darbos 30 kilometru zonā, ir viena no skaudrākajām viņa dzīves pieredzēm.

Iepriekš intervijā laikrakstam "Neatkarīgā rīta avīze Latvijai" Zatlers stāstīja: "1986. gada pavasarī strādāju Rīgas 2. slimnīcā, operēju. Man tika atstāta pavēste no kara komisariāta, bet tad, kad atnācu mājās, priekšā gaidīja jau otra pavēste. Man, protams, nebija nekādu ilūziju par to, uz kurieni būs jādodas, un atlika tikai viens – izvēlēties, ko darīt: doties uz kara komisariātu vai bēguļot. Un tā 9. maijā mēs, likteņbiedri, sakāpām vagonos un devāmies nezināmā virzienā."

Ceļā uz Černobiļu bijis velnišķīgi auksts – vagonam grīdas bija tik cauras, ka sliedes varēja redzēt.

"10. maija vakarā mēs nonācām galapunktā. Apkārt – pļavas, nekā nav, mēs gulējām zem klajas debess, un teltis mums atveda tikai nākamajā dienā. Izrādījās, ka atrodamies blakus 30 kilometru drošības zonai, taču neko vairāk neviens mums nestāstīja. Tur mēs pavadījām turpmākos divus mēnešus.

Es biju medicīnas vada komandieris, dalīju puišiem zāles un, ja kaut kas sāpēja, smērēju briljantzaļo šķīdumu uz izsitumiem, jo formastērpi, kas nekad nebija vilkti mugurā, bija piesūcināti ar ķimikāliju, kas kairināja ādu," atceras Zatlers.

Visi zināja, ka alkohols mazina radiācijas postošo ietekmi, tāpēc mēģināja to iegādāties no vietējiem iedzīvotājiem, savukārt odekolons "Landiš" bija izpirkts visos apkārtējos veikalos.

Visspēcīgāko iespaidu uz Zatleru atstāja nevis AES liktenīgais ceturtais bloks, bet gan piektais: "Blakus nepabeigtajam piektajam blokam sastinguši stāvēja ceļamkrāni, un tos otrreiz es redzēju, kad devos valsts vizītē uz Ukrainu. Domāju arī par saindēto zemi, ko vējš un dzīvnieki izvazā daudz intensīvāk un tālāk, nekā mēs spējam iedomāties."

Jāatgādina, ka katru gadu 26.aprīlī tiek pieminēta 1986.gadā notikusī traģiskā Černobiļas AES avārija. Tā atstājusi neizdzēšamas pēdas daudzviet Eiropā, tostarp Latvijā. Katastrofa skāra arī vairākus simtus Latvijas iedzīvotāju, kuri sniedza palīdzību nelaimē cietušajiem.

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [7] ››
kursors22 27.03.2011 10:42
Manuprāt, Zatlera kungs nelielās, taču cilvēks atstāsta savus vērojumus. Un tas, kas nav piedzīvojis tos laikus, tad nevar iedomāties, ko tad nozīmētu atteikties nepildīt augstākstāvošo pavēles. Tās ir baisas atmiņas.

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss