Astronomi un ģeologi jau šodien dosies pētīt meteorītu
Zinātnieku grupa divu ģeologu un divu astronomu sastāvā jau šodien dosies uz Mazsalacu, lai pārliecinātos par to, vai nokritušais objekts tiešām ir meteorīts, pastāstīja Latvijas Universitātes Astronomijas institūta domes priekšsēdētājs Ilgonis Vilks, kurš arī būs minētās grupas sastāvā.


Kā norāda Vilks, viens no galvenajiem indikatoriem, kas parādīs, ka nokritušais objekts tiešām ir meteorīts, ir šķembas, kurām sprādziena rezultātā būtu jābūt izkaisītām apkārtnē, jo aptuveni 20 metru plato bedri teorētiski būtu iespējams kādam arī izspridzināt. "Tikai jautājums, kam to vajag," sacīja Vilks.
Viņš atzīst, ka pieredzes šādu gadījumu pētīšanā vietējiem zinātniekiem nav, jo Latvijā šādi gadījumi nav bijuši.
Ja izrādīsies, ka Latvijā tiešām nokritis meteorīts, tas būs nozīmīgs notikums vairākos aspektos, uzskata Vilks. Viņš norāda - ja neskaita Dobeles meteorītu krāteri, kas ir tik vecs, ka tā virspusē vairs nekas nav redzams, Latvija ir vienīgā no Baltijas valstīm, kurās nav šādu krāteru, tādēļ tas nākotnē varētu būt interesants tūrisma objekts.
Arī no zinātniskā viedokļa nokritušais meteorīts varētu izrādīties ļoti noderīgs, tomēr iesākumā jāpārliecinās par situāciju uz vietas, piebilst pētnieks.
Jau ziņots, vakar Mazsalacas novadā nokritis meteorīts, izveidojot aptuveni 20 metrus platu krāteri, aģentūrai LETA apstiprināja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses sekretāre Inga Vetere.
Meteorīts nokritis netālu no mājām "Kundrati".
Kā sacīja Vetere, ap plkst.17.30 VUGD saņēmuši izsaukumu no Mazsalacas novada, kur kādā pļavā redzēta uguns.
Ierodoties notikuma vietā, dienesta darbinieki konstatējuši arī 20 metrus platu un piecus metrus dziļu bedri.
Patlaban notikuma vietā strādā VUGD darbinieki un Valsts policija, kas norobežojusi notikuma vietu.
Kā šodien ziņoja Latvijas Radio, notikuma vietā nav konstatēta paaugstināta radiācija.