Parex pārņemšana notikusi nevis valsts, bet Kargina un Krasovicka interesēs

Valsts kontrole ir pabeigusi pirmo apjomīgo pētījumu par to kā notika Parex pārņemšana. Ar secinājumiem Kontrole iepazīstinās nākamnedēļ. Nekā Personīga rīcībā ir nonācis šis dokuments. Tas apstiprina, ka bankas pārņemšanas lielākie ieguvēji ir tās bijušie īpašnieki, nevis Latvijas valsts. Un daudz kas no bankas pārņemšanas procesa ticis noslēpts.

Parex pārņemšana notikusi nevis valsts, bet Kargina un Krasovicka interesēs
Komentāri[19] 27.09.2009 19:00

2008. gada 31. augusts. Šajā dienā vairs nevar noslēpt, ka Parex ir nopietnas problēmas - no bankas strauji aizplūst nauda. Par to būtu jāsāk uztraukties FKTK un Latvijas Bankai. Taču viss ir diezgan mierīgi un nekādi lēmumi neseko. Tikmēr finanšu pasaulē viss notiek daudz straujāk - banku krīze piemeklē ASV un Islandi. Tās atskaņas jūtamas Latvijā.

 

22.oktobrī Parex pats vēršas Finanšu ministrijā un lūdz palīdzību. Vēstulē valsts sekretāram Mārtiņam Bičevskim Valērijs Kargins lūdz noguldīt bankā 211 miljonus latu. Finanšu ministrija atsaka.

 

Jau 2007.gada oktobrī Latvija izveido Latvijas Patstāvīgo darba grupu. Tajā ietilpst augstākās amatpersonas, kas pārrauga finanšu lauku - FKTK vadītājs, Latvijas bankas priekšnieks un finanšu ministrs. Viņu uzdevums bija izstrādāt stratēģiju kā rīkoties banku krīzes gadījumā.

 

22. oktobrī, kad kopš septembra sākuma no Parex aizplūduši jau 285 miljoni, Patstāvīgo darba grupa sanāk un spriež, ka krīzes gadījumā svarīgs ir ātrums. Latvijas Banka norāda, ka krīzes situācijā 2-3dienu laikā bankā X jānogulda 300-400 miljonu un dažu stundu laikā jāizlemj par ierobežojumu uzlikšanu naudas aizplūšanai. Sēdē konkrēta banka netiek minēta.

 

Tikmēr no Parex arvien straujāk plūst prom nauda. 27.oktobrī vien aiziet 29 miljoni latu. 31.oktobrī Patstāvīgo darba grupa informē ministru prezidentu, ka Parex jāglābj. Piedāvājums ir pārņemt banku par vienu latu. Amatpersonas pārrunā, ka banka ir sliktā stāvoklī, tās kapitāla pietiekamība ir tuva nullei. Ka tās pamatā ir nelatvijas izcelsmes nauda. Amatpersonas spriež, ka no bankas aizplūdīs apmēram miljards. Tomēr ministru prezidents uzstāj, ka pārņemt banku ir lietderīgāk, nekā to aiztaisīt.

 

Nākamajā nedēļā 4.novembrī risinās galvenie notikumi - valdības sēdē slēgtajā daļā spriež par līgumu ar Karginu un Krasovicki. To uzdod sagatavot Finanšu ministrijai. Valdība izvirza 10 nosacījumu Parex īpašniekiem.

 

Nedēļas beigās līgums ir gatavs un 8.novembrī par to lemj Ministru kabinets. Vēlu vakarā Valdība paziņo, ka valsts pārņem Parex. Valsts bankā ieguldīs 200 miljonus latu. Jau šajā sēde FKTK lūdz uzlikt ierobežojumus finanšu darbībām Parex. Valdība tos neuzliek.

 

Nākamajā dienā sākas lielākā naudas aizplūšana no Parex. No 8. līdz 22. novembrim aizplūst 457 miljoni latu. FKTK atkal lūdz uzlikt ierobežojumus, bet ministru kabinets to atkārtoti nedara. Visbeidzot 1.decembrī pēc jau trešā aicinājuma valdība ierobežo darījumus Parex bankā - līdz tam brīdim no bankas pēc Valsts kontroles aprēķiniem aizplūdis nedaudz vairāk par miljardu latu (1 003 483 810 Ls)

 

Kā norāda Valsts kontrole, tad 8.novembra sēdē apstiprinātais Ieguldījuma līgums starp valsti un Parex akcionāriem atšķiras no 4.novembra sēdē lemtā. No līgumā pazuduši Karginam un Krasovickim nelabvēlīgi punkti - līgums vairs neprasa Karginam un Krasovckim visus savus depozītus ieguldīt bankas pamatkapitālā. Abi bijušie īpašnieki iegulda tikai pa 14 miljoniem latu katrs. Līgums vairs neuzstāj, ka bankā būtu jāiegulda arī cita manta, kas abiem īpašniekiem pieder tieši vai netieši. Līgums neatceļ īpaši labvēlīgos depozītu noguldījuma procentus, kas noslēgti ar akcionāriem un viņu ģimenes locekļiem. Vēl 4.novembrī tāda prasība līguma projektā bija.

 

10.novembrī līgumu publiski paraksta un abi bijušie īpašnieki paliek Parex valdē. Tas darīts tāpēc, ka tikai abiem bijušajiem akcionāriem esot zināšanas kā strādāt ar bankas lielākajiem ieguldītājiem, tā saukto Top 100. kā minēts Valsts Kontroles atzinumā - šie bankas klienti-nerezidenti ir iekļauti starptautiskajos aizdomīgo klientu sarakstos un apsūdzēti krāpnieciskās finanšu darbībās, tāpēc tiem vajadzīga īpaša pieeja. Tomēr naudas aizplūšana turpinās, pēc valsts ienākšanas bankā tieši nerezidenti ir tie, kas izņem savu naudu..

 

Pēc bankas pārņemšanas valsts Parex bankā iegulda kopā 673 915 659 latus. Divi noguldījumi bankā tiek ielikti pirms bankai ierobežo naudas izņemšanu no bankas. Nekas netraucē nerezidentu virzienā aizplūst 403 miljoniem Latvijas budžeta naudas.

 

Valsts kontrole secina, ka no bankas pārņemšanas tiešie ieguvēji bija tās akcionāri, nevis Latvijas valsts. Uz budžeta rēķina Karginam un Krasovickim bija iespēja sakārot savas saistības pret noguldītājiem, atrisināt problēmas ar sindicēto kredītu atdošanu. Pēc noguldījuma līguma parakstīšanas Karginam un Krasovickim praktiski nav nekādu saistību pret valsti, ja atklātos, ka viņi kaut ko samelojuši par banku.

 

Kargins, Krasovickis un viņa radinieki saglabājuši kopā 9 depozītnoguldījumus bankā, kas viņiem nes peļņu 380 000latu mēnesī. Viņiem nenācās šķirties no sev pastarpināti piederošajām villām un mašīnām.

 

Valsts lēmumu pārņemt banku pamato ar apsvērumiem, ka Parex ir sistēmas daļa. Tajā ir daudz valsts iestāžu kontu, depozītu. Latvijas Banka norāda, ka Parex ir otra lielākā Latvijas banka, tā ir trešajā vietā pēc atvērto norēķinu kontu skaita, ir nozīmīgs spēlētājs valūtas tirgū un pats galvenais- tai ir vislielākais nerezidentu noguldījumu apjoms. Tomēr Valsts kontrole konstatēja, ka 60% noguldītāju Parex bankā nav Latvijas pilsoņi. Naudas aizplūšana ceļi liecina, ka valsts ieguldītais novembra beigās aizgāja ārpus Latvijas. Apgrūtināti palikuši Latvijas iedzīvotāju un uzņēmumu konti.

 

Atklājies arī, ka Parex bankas kredītportfelis, ko pret noguldījumiem ieguva valsts, nebūt nav tik izcils, kā to apgalvoja amatpersonas. Tajā ietilpst gan sliktie kredīti, kuru atgūšana ir problemātiska, gan kredīti 35,6 miljonu vērtībā, ko galvojusi pati valsts.

 

Glābjot banku, valdība atkāpusies pati no sava mandāta. 8.novembrī Godmaņa valdība parakstījās, ka viss, ko ieguldīs Parexā ir 200miljonu un galvojums sindicētajam kredītam. Taču noguldījums sekoja noguldījumam. Rudenī tika teikts, ka valsts par to saņems labus peļņas procentus. Taču arī visa peļņa ieguldīta Parex bankā

.

Uzdodot veikt noguldījumus Parexā, Valsts Kasei nācās veikt funkcijas, ko likums tai neparedz. Kā norāda Valsts kontrole - Valsts kasei nauda jāaprūpē gūstot no tā valstij vislielāko labumu. Noguldot to riskantā bankā, Valsts kase izpildīja finanšu ministra rīkojumus, taču īsti likumīgi tas nebija.

 

Un visbeidzot- 2008.gada beigās aizņemoties 409 miljonus no starptautiskā valūtas fonda, tika pārkāpts likums par 2008.gada valsts budžetu. Tas paredz, ka valsts ārējais parāds nedrīkst pārsniegt 1,68 miljardus, taču tika pārsniegts par 960miljoniem latu.

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [19] ››
Ha!... 04.10.2009 11:40
...un kas par to šaubījās?

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss