Gedeon Richter un Latvijas gaišākie prāti vairs neļaus bērniņiem mirt - FOTO

Latvijā atklāta pirmā vieta, kur anonīmi varēs atstāt negribētu jaundzimušo. Klātesot Iekšlietu ministrei, Valsts tiesībsargam, Bērnu klīniskās slimnīcas vadībai, juristiem un citām augstām personām, tika atklāts projekts "Baby Box". Fotoreportāža.

Gedeon Richter un Latvijas gaišākie prāti vairs neļaus bērniņiem mirt - FOTO
Komentāri[7] Bilžu galerija[27] 08.09.2009 15:05

Iekšlietu ministre Linda Mūrniece intervijā portālam Postfactum.lv apstiprina savu atbalstu šim projektam: "Tās vietas, kur policija atrod jaundzimušos, dažkārt ir visbriesmīgākās; tādēļ tas ir pozitīvi, ka turpmāk būs šāda vieta, kur bērniņu atstāt, izglābjot pašu galveno - viņa dzīvību..."

 "Baby Box" atbalsta arī Veselības ministre Baiba Rozentāle. Savu akceptu devis tiesībsargs Romāns Apsītis, kā arī juristi, Latvijas Evaņģēliski Luteriskā Baznīca un Bāriņtiesa.

"Gedeon Richter" pārstāvniecības Latvijā vadītāja Evita Jaunzeme skaidroja, ka ideja par šādas vietas izveidi radusies jau pirms diviem gadiem; un projekta mērķis ir nevis vedināt mātes pamest savus bērnus, bet gan samazināt gadījumus, kad miruši jaundzimušie tiek atrasti atkritumu tvertnēs, kāpņu telpās un citās vietās.

Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dzintars Mozgis savā uzrunā norādīja, ka šī nav nekāda prieka pilna diena, bet gan pretimnākšanas diena. "Ceram, ka kastīte paliks tukša vienmēr," piebilda Mozgis.

Pasākumu apmeklēja ļoti ievērojams skaits žurnālistu. Fotogrāfu un TV kameru skaits bija līdzvērtīgs starptautiska pasākuma norisei - sk. fotogaleriju.

"Ideja par "Baby Box" ieviešanu Latvijā radās 2006. gadā, kad masu medijos izskanēja informācija par īpaši daudz mirušo mazuļu gadījumiem. Pēc tam tika sakārtotas visas juridiskās lietas un noskaidrots, ka likumdošana pieļauj šāda projekta īstenošanu,"- portālam Postfactum.lv saka projekta vadītāja, Sabiedrisko attiecību kompānijas "Divi gani" valdes locekle Edīte Kaņepāja-Vanaga.

Baby Box ir vieta zīdainim, kurš citādi nonāktu kādā atkritumu konteinerā vai izgāztuvē. Tā ir iespēja, izglābt bērna dzīvību, ja māte, kaut kādu apstākļu dēļ ir gatava pastrādāt noziegumu. Kā uzsver psihologi, visbiežāk vēlmi atbrīvoties no bērna veicina dažādu ekonomisko, emocionālo un sociālo faktoru kopums, piemēram, pēcdzemdību depresija, neadekvātas rīcības, aborta alternatīva, cerība, ka bērnam būs labāka dzīve, kad viņu atradīs u.c.

Kad bērns tur ieguldīts, ārā viņu izņemt vairs nevar, jo durvis automātiski bloķējas. Par to līdzās "Baby Box" būs informācija, arī Grūtniecības krīzes centra konsultatīvais tālrunis (67227033), pa kuru visu diennakti zvanot, nelaimē nonākušās sievietes var saņemt psiholoģisku un praktisku palīdzību.

Pasaulē šī pieredze jau pārbaudīta.

Tālajā 12. gadsimtā netālu no Vatikāna, pēc pāvesta Innocenta III pavēles tika uzbūvēta īpaša vieta ar rotējošu platformu sienā, kur sieviete, neviena nepamanīta, varēja atstāt mazuli. Mūsdienās šāda veida vietas, kur var atstāt jaundzimušo ir daudzās valstīs, t.sk. Itālijā, Ungārijā, Dienvidāfrikā, Vācijā, Beļģijā, Čehijā, Austrijā, Šveicē, Slovākijā, Japānā. Pirmais „inkubators” bērnu dzīvību glābšanai 2000.gada aprīlī tika uzstādīts Vācijā, Hamburgā.

Kopš 2000.gada Vācijas teritorijā šāda veida inkubatori ir uzstādīti vairāk kā 75 vietās. Vācijas pieredze apliecināja, ka šis projekts samazina atkritumu konteineros izmesto un nogalināto zīdaiņu skaitu. Kopš Baby Box (Baby Bank) uzstādīšanas Hamburgā piecu gadu laikā ir atrasti 3 miruši jaundzimušie, līdz tam, vismaz 5 bērni gandrīz katru gadu. Piecu gadu laikā Baby Box ievietoti 25 bērni.

Praktiska informācija par Baby Box

Brīdī, kad, pēc bērna ielikšanas, tiek aizvērtas Baby Box durtiņas, Intensīvās terapijas nodaļas māsu postenī atskan audiālais (skaņas) un vizuālais (sarkanā trauksmes lampa) signāls. Aizverot Baby Box durtiņas, no ārpuses tās vairs nevar atvērt līdz brīdim, kad no iekšpuses tiek noņemta bloķēšana. Pēc „trauksmes” signāla atskanēšanas, vidēji 1-2 minūšu laikā pie Baby Box gultiņas ieradīsies medicīnas personāls. Bērnam tiks sniegta nepieciešamā medicīniskā aprūpe un tālākas rūpes par mazuli uzņemsies Bāriņtiesa, lemjot par bērna statusu un adopcijas procesa virzību. Ievietojot mazuli Baby Box, sievietei netiek piemērota kriminālatbildība. 

Lai mudinātu sievieti pārdomāt bērna atstāšanas lēmumu un meklēt citus situācijas risinājumus, pie Baby Box ir izvietota informācija mātei par to, kur visu diennakti iespējams zvanīt, lai saņemtu psiholoģisku un praktisku palīdzību. Grūtniecības krīzes centra darbinieki palīdzēs atrast tūlītēju risinājumu. Šāda veida informāciju sievietes no sociāli nelabvēlīgām ģimenēs saņems arī ar Bāriņtiesas palīdzību visā Latvijā.

Mūsu valsts drūmā statistika

Pēdējos gados Latvijā dzimstība ir pieaugusi par 18%. 2007.gadā piedzimuši 23 273 mazuļi, 2008.gadā - 24 414. Tomēr, lai cik priecīgs būtu brīdis par jauno dzīvību, ik gadu atkritumu izgāztuvēs, mežā, akās un citur, tiek atrasti vismaz 5 miruši zīdaiņi. Cik ir to bērnu, kuri nekad netiek atrasti? Atrastie bērni ir tikai neliela daļa no patiesās situācijas. Diemžēl...

Fotogalerija.

 

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [7] ››
MMM 09.09.2009 21:33
Paldies, ka tādu ieviesāt!

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss