Aivars Pastalnieks: Gazprom gāze un Latvijas hokejs

Vēl nesen Eiropas Savienība, kas par ceturtdaļu ir atkarīga no Krievijas gāzes, Ziemeļāfriku uzskatīja par energoresursu ieguves alternatīvu, lai mazinātu ietekmi no Krievijas. Gigants "Gazprom" ilgu laiku "medīja" Ziemeļāfrikas aktīvus. Tas ir vienīgais reģions, kur Krievijas uzņēmuma klātbūtne vēl nav jaušama. Tā 3. aprīlī rakstīja britu "Financial Times".

Aivars Pastalnieks: Gazprom gāze un Latvijas hokejs
Komentāri[1] 11.04.2008 08:46

Taču alternatīvas, šķiet, vairs nav. "Gazprom" tomēr saņems ilgi gaidīto piekļuvi Ziemeļāfrikas atradnēm un turpinās paplašināt savu ietekmi uz Eiropas tirgiem. Marta beigās notikušajās pārrunās itāļu firmas "Eni" valdes priekšsēdētājs Paolo Skaroni un "Gazprom" vadītājs Aleksejs Millers apsprieduši jautājumu par "Eni" aktīvu daļas pārdošanu "Gazprom".

 Itāļi esot piekrituši sadalīt ar krieviem aktīvus, visticamāk, Lībijā. Kā uzsver jau minētais laikraksts, Krievijas klātbūtne šajā valstī, kas reģionā ir viena no naftas un gāzes pamatieguves vietām, rada bažas, ka Krievijas spiediens uz Eiropu pieaugs. Kontinenta patērētājus bažīgus dara arī iespējamā Krievijas un Alžīrijas alianses izveidošanās. Tāpat nesen "Gazprom" ir piedāvājis vairāku miljardu dolāru vērtas investīcijas Nigērijā — šajā valstī "Gazprom" un rietumu firmas cīnās par gāzesvada celtniecību...

Kam šis ievads? Acīmredzot, lai tālāk pārietu pie hokeja. Daļa ļaužu uzskata, ka hokejs Latvijā kļuvis par tirgus priekšmetu. Ka kluba Rīgas "Dinamo" veidošana un iesaistīšanās Kontinentālajā hokeja līgā, kuras spicē ir "Gazprom" pārstāvji, ir Latvijas suverenitātes iztirgošanas sastāvdaļa — Krievijas gāznieki apmaksāšot mūsu hokeja atrašanos augstākajā līmenī, bet mēs viņiem ļausim izvērst savu ietekmi Latvijā.

Protams, Aigara Kalvīša un uzņēmuma "Itera Latvija", kurš pārstāv "Gazprom" intereses Latvijā, klātbūtne Rīgas "Dinamo" apritē rada pārdomas. Tautas partijai attiecībā uz valsts enerģētisko nākotni un iespējamo atkarību no "Gazprom" ir savs, no citām partijām atšķirīgs, viedoklis. Turklāt pagājušajā vasarā, pirms vēl Satversmes aizsardzības birojam kāds bija uzrakstījis ziņojumu, par ko nesen "Neatkarīgajā" taurēja Gundars Bērziņš, arī "Republika.lv" rīcībā nonāca informācija par to, ka kāda no mūsu amatpersonām par "Abrenes lietas sakārtošanu" saņēmusi 2% "Gazprom" akciju. Taču pierādījumu tam nav. Vismaz pagaidām. Pierādīt to, ja ir pamats, ir SAB uzdevums.

Tas, ka "Gazprom" izvērš savu ietekmi Eiropā, Āfrikā, Āzijā, bijušajās PSRS republikās, ir neapstrīdams fakts. Taču, ja kāds arī rada draudus Eiropas vienotībai un enerģētiskajai drošībai, tad tā, pirmkārt, ir kontinenta smagsvaru — Vācijas (G. Šrēders), Itālijas ("Eni") un citu valstu nostāja, nevis hokejs.

Būtu naivi domāt, ka Kontinentālā hokeja līga radīta un Rīgas "Dinamo" izveidots ar vienu mērķi, lai sagatavotu "Gazprom" karagājienu pa Latviju. Krievijā ideja par līgu un iespējamo Latvijas kluba spēlēšanu tajā radās daudz agrāk, nekā A. Kalvītis sāka interesēties par gāzi.

Rīgas "Dinamo" Kontinentālās hokeja līgas sākumposmā ir vienīgais Eiropas Savienības klubs. Un Latvija šajā līgā pārstāv vienīgo ES valsti, kas spēlē pasaules čempionāta A grupā. Šādā kontekstā pašlaik mēs krieviem esam vairāk vajadzīgi nekā viņi mums. Jo perspektīvā līgai plānots piesaistīt Zviedrijas, Čehijas, Somijas, Vācijas un citu Eiropas valstu komandas. Projekta galvenais mērķis — konkurence ar NHL un bizness.

Neatkarīgi no tā, kur un par kādu naudu spēlēs Rīgas "Dinamo", jautājums par mūsu valsts enerģētisko nākotni ir jāizlemj tepat uz vietas — valdībā un Saeimā. Galu galā Latvijai Eiropā ir savs enerģētikas komisārs, kuram, ja situācija tiešām ir tik dramatiska, beidzot vajadzētu sist dūri galdā vai, hokeja terminoloģijā runājot, "izsmērēt" gar apmali A. Kalvīti un citus, kuru rīcība varētu radīt draudus valsts suverenitātei.

Tēmas turpinājums http://www.republika.lv/

Republika.lv

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [1] ››
eh 11.04.2008 09:23
njuu.. interesanti, skriešu uz Republiku lasīt tālāk...

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss