Par 5000 eiro sludinājumu portālā tiek pārdots unikāls Triju Zvaigžņu ordenis

Par 5000 eiro sludinājumu portālā tiek pārdots unikāls Triju Zvaigžņu ordenis
Komentāri[10] 23.05.2019 01:08

Triju Zvaigžņu ordenis ir Latvijas Republikas augstākais civilais apbalvojums, un I šķiras ordenis ir tas lielākais retums, kas piešķirts galvenokārt valstu prezidentiem un tikai dažkārt izcilākiem pašmāju sabiedriskajiem darbiniekiem. Šobrīd tāds pirmskara laikā piešķirts retums nonācis faleristikas entuziastu tirgū, kur andelējas ordeņu un apbalvojumu kolekcionāri, vēsta nra.lv.

Šī nav pirmā reize, kad Triju Zvaigžņu ordenis nonāk pārdošanā, taču I šķira gan nav manīta. Par pašu pirmo pārdošanā nonākušo ordeni Neatkarīgā Rīta avīze rakstījusi jau 2010. gadā. Tas bija IV šķiras ordenis, ko lielākā skaitā piešķīra laika posmā no 1925. līdz 1940. gadam. Kopumā pirmskara Latvijā to bija saņēmuši 2194 iedzīvotāji. Ordenis tika pārdots interneta izsoļu portālā par sākuma cenu 220 latu, kas ir aptuvni 315 eiro. Par apstākļiem, kā apbalvojums nonācis līdz pārdošanai, izsoļu nams neko nezināja vai arī negribēja stāstīt.

Tagad sludinājumu portālā pārdošanā izliktais I šķiras ordenis tiek piedāvāts par 5000 eiro. Cena likumsakarīgi augstāka, jo līdz 1940. gadam to saņēma vien 298 personas. Vai tas ir legālas izcelsmes, pārbaudīt faktiski nav iespējams, nelietojot kriminālistikas metodes. Ordeņu kapitula sekretāre Maira Sudrabiņa skaidro, ka šis, pēc fotogrāfijām skatoties, ir pirms kara darināts, un sākotnēji ordeņi netika numurēti. Teorētiski vēsturiskais apbalvojums var būt nonācis tirgū arī legālā ceļā – piemēram, ja īpašnieks gājis bojā kara laikā vai padomju represijās, bet mantotāji vai atradēji neizrādīja pienācīgu cieņu konkrētā ordeņa stāstam un tas nonāca pie kolekcionāriem.

Neatkarīgā rakstiski sazinājās ar konkrētā ordeņa tirgotāju. Ņemot vērā sludinājumā pieļauto faktoloģisko kļūdu par ordeņa piešķiršanas statistiku atjaunotajā Latvijā, jādomā, ka šis krājējs nav liels speciālists un arī neapzinās ordeņa patieso vērtību. Aprakstā gan minēts, ka tieši šāds apbalvojums vēl nekad nav tirgots: «Pirmoreiz pārdošanā tiek izlikts viens no šiem ordeņiem – I šķiras Triju Zvaigžņu ordenis ar lenti, kā arī lielā ordeņa zvaigzne un «podziņa» (pie parastā uzvalka spraužamais krustiņš rozetē) oriģinālajā kastītē. Komplektā nav tikai pie smokinga spraužamā mazā krustiņa lentītē – tas iepriekšējam īpašniekam ir ticis nozagts.»

Ordeņa saņēmēja stāstu pārdevējs neatklāj – tas esot zināms pietiekami detalizētā versijā, taču jau minētās numerācijas trūkuma dēļ nekādi neesot pierādāms. Acīmredzot ordeni komplektā ar vēsturiskā stāsta versiju saņems tas «nopietnais interesents», kurš samaksās prasīto summu.

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [10] ››
Pēter Hercogs 09.06.2019 00:57
Ja tam klāt ir visi papīri, tad kolekcionārs nopirks, bet ja nav papīru, tad tas var būt arī ir zagts.

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss