5.maijs Pasaules pulmonālās hipertensijas diena – esi līdzās!
Latvijā ir 78 pulmonālās hipertensijas pacienti, tomēr ārsti uzskata, ka šo skaitli varētu reizināt ar 3, jo, viņuprāt, mūsu valstī diagnosticēts, ir tikai katrs trešais pulmonālās arteriālās hipertensijas slimnieks.

Latvijā ir 78 pulmonālās hipertensijas pacienti, tomēr ārsti uzskata, ka šo skaitli varētu reizināt ar 3, jo, viņuprāt, mūsu valstī diagnosticēts, ir tikai katrs trešais pulmonālās arteriālās hipertensijas slimnieks. Kas ir šī slimība? Skaidro Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārsts kardiologs dr. Ainārs Rudzītis.
„Pulmonālā hipertensija ir slimību grupa, kas skar elpošanas un sirds-asinsvadu sistēmas. Slimības simptomi ir elpas trūkums, aizdusa fiziskas slodzes laikā, hronisks nogurums, sāpes krūtīs, sirdsklauves. Slimībai progresējot, var parādīties lūpu cianoze jeb zilgana nokrāsa. Tā ir reta saslimšana, bet ļoti bīstama dzīvībai, jo ir traucēta organisma apgāde ar skābekli, un tiek pārslogots sirds muskulis. Slimība raksturojas ar paaugstinātu asinsspiedienu plaušu artērijās. Diemžēl bieži (aptuveni 75% gadījumu) diagnoze tiek noteikta vēlīnajās slimības stadijās, jo simptomi ir nespecifiski un atgādina citas biežāk sastopamās slimības (bronhiālo astmu, sirds mazspēju), tādējādi specifiskā ārstēšana tiek uzsākta novēloti” stāsta dr. A.Rudzītis.
Vislielākās grūtības cilvēkiem ar pulmonālo hipertensiju sagādā fizisko aktivitāšu ierobežojums, tostarp uzkāpšana pa kāpnēm, ilgstoša iešana, mājas uzkopšana un citi ikdienas pienākumi. Slodzes laikā var uznākt ģīboņi. Braukšana ar velosipēdu, peldēšana, skriešana, lēkšana, dejošana – lietas, no kurām slimajiem cilvēkiem ir jāatsakās, ja slimība netiek savlaicīgi atklāta un ārstēta. Aicinot uz sportiskām aktivitātēm, pulmonālās hipertensijas pacienti vēlas veicināt veselīgu dzīvesveidu un lietderīgu brīvā laika pavadīšanu, kā arī pievērst sabiedrības uzmanību retajām slimībām.
„Šī slimība biežāk skar sievietes vecumā no 20-40 gadiem, tomēr tā var skart
jebkura vecuma un abu dzimumu cilvēkus. Riska faktori saslimšanai ir
aptaukošanās un miega apnoja, slimība var attīstīties citu slimību rezultātā,
piemēram, saistībā ar iedzimtu sirdskaiti, hronisku plaušu slimību, aknu
slimību, sklerodermiju un sarkano vilkēdi. Pasaulē ir bijuši gadījumi,
kad slimība attīstās cilvēkiem, kuri aizraujas ar notievēšanas
tabletēm. Latvijā joprojām ir salīdzinoši daudz pieaugušu cilvēku ar
neārstētām iedzimtām sirdskaitēm, kuriem attīstās pulmonālā hipertensija. Ir
vairāki gadījumi, kad šī slimība ir iedzimta (gēnu mutācijas rezultātā) vai
pārmantota ģimenē,” papildina dr. Rudzītis.
Lai atbalstītu pulmonālās hipertensijas pacientus Latvijā 2014.gada 5.maijā aicinām piedalīties akcijā „78 lēcieni, kas aizrauj elpu!”. Skaitlis 78 simbolizē šobrīd Latvijā diagnosticēto pulmonālās arteriālās hipertensijas pacientu skaitu – katrs lēciens būs kā atbalsts 1 pacientam.
Tas notiks Rīgā, Kaļķu ielā 28 ar skatu uz Brīvības pieminekli, laikā no plkst. 12:00 - 14:00. Pasākumu organizē Pulmonālās hipertensijas biedrība ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par dzīvībai bīstamo slimību - pulmonālo hipertensiju, kā arī rosināt veselīgu dzīvesveidu.
Līdz 4.maijam tu vari pieteikt arī savu lēcienu, tādējādi parādot savu atbalstu cilvēkiem ar šo slimību! Lēkšanas augstumu izvēlies pats! Tā nebūs sacensība. Nav vajadzīgs rekords, bet gan atbalsts.
Piesakies, rakstot Pulmonālās hipertensijas biedrības Facebook lapā: https://www.facebook.com/phlatvia?fref=ts
Ikviens lēcējs saņems balviņas no atbalstītājiem un varēs iziet 6 minūšu iešanas testu, lai novērtētu vispārējo ķermeņa sistēmu darbību, tostarp sirds, plaušu un asins apriti.
Pasākuma laikā Latvijas izcilākie augstlēcēji Madara Onužāne un Jānis Vanags konsultēs lēcējus un sniegs augstlēkšanas paraugdemonstrējumus.
Plašāk lasi www.phlatvia.lv