Eirovīzijas kaislības un pazaudētas balsis

“Mikrofona ierakstiem” aizrit jau astotais pastāvēšanas gads, kurā daudzi piedzīvojumi saistās ar Eirovīzijas dziesmu konkursu.

Eirovīzijas kaislības un pazaudētas balsis
Komentāri 26.10.2016 21:47

“Mikrofona ierakstiem” aizrit jau astotais pastāvēšanas gads, kurā daudzi piedzīvojumi saistās ar Eirovīzijas dziesmu konkursu, un pirmo reizi notiek arī Bērnu Eirovīzija, “Labvēlīgais Tips” cenšas iekarot deju mūzikas lauciņu, “Prāta Vētra” iesilda grupu “The Rolling Stones” un izdod pēdējo albumu kopā ar Mumiņu.

“Mikrofona ieraksti” piedāvā ceļojumu vēsturē, gatavojoties savai 20 gadu jubilejas kulminācijai. Lielkoncertā “20 gadi latviešu mūzikā”, kas notiks 9.novembrī Arēnā Rīga, apmeklētājus ar īpašiem priekšnesumiem priecēs tādi mākslinieki kā “Prāta Vētra”, Laima Vaikule, “Labvēlīgais Tips”, Līvi un Buks, “bet bet”, “Menuets”, “Pērkons”, “Musiqq”, Uldis Marhilēvičs, Aija Andrejeva, Olga Rajecka un “Turaidas Roze”, “Zodiac”, “Relicseed” un daudzi citi. Biļetes šeit.

“Mikrofona ieraksti” 2003.gadā atskaņošanas saraksts: https://open.spotify.com/user/micrecspotify/playlist/1DQEZlSj0AiReUSVlcT3vq

2003

Pateicoties Marijas Naumovas uzvarai “Eirovīzijā”, Latvijā notiek šī - pasaulē visvairāk aprunātā dziesmu konkursa fināls. Kaislības sit augstu vilni. Taču dzīve ar to neapstājas, un ir sācies ļoti intensīvs un muzikāli bagāts, un arī traģisks gads “Mikrofona ierakstiem”. Traģisks ne tikai “MicRec”, bet gan visai latviešu rokmūzikas skatuvei, jo traģiskā avārijā bojā iet viens no grupas “Līvi” dzinējspēkiem - bundzinieks Dainis Virga un grupas skaņotājs, ilggadējais “zibensnovedējs” Juris Jakovļevs jeb vienkārši Jaķītis. Grupa “Līvi” ir paralizēti… Taču vēl neizbeidz savu darbību. 

Klajā nāk kārtējais jaunais albums “Prāta vētrai/Brainstorm”, kārtējais “Tipa” albums, projektu “F.L.Y.” izveido Freimanis, Reiniks un Yana Kay, Raimonds Pauls ieraksta 2 instrumentālās mūzikas albumus un atklāj jaunus vārdus, sevi piesaka Dzintars Čīča, grupa “Māsas”, dziedātāja Nicol un grupa “Juke Box”. Fomins & Kleins izdod pirmo albumu, bet Ance Krauze un Normunds Rutulis “Lec pa vecam”, kamēr “Device” izdod otro albumu. Savus ziedu laikus piedzīvo izlašu sērijas “100% svaigs” un “Superizlase” izdevumi. Vairāku mākslinieku dziesmas tiek izdotas starptautiski, tostarp arī jaunās dziedātājas “Ladybird” singls “Dangerous To Me” un Janas Kejas (Yana Kay) skaņdarbs un futūristiskais video “Tears In The Rain”. Savu aktualitāti gandrīz pilnībā zaudē audiokasetes, bet par stila lietu kļūst singlu izdošana vinila skaņuplatēs. Kopumā “MicRec” gada laikā izdod 35 dažādus CD izdevumus pilnu albumu garumā un vairākus CD maxi singlus, kā arī vinila plates. Šoreiz apskatu veidosim hronoloģiski, pēc katra ieraksta izdošanas laika. 

Fomins & Kleins - albums, Eirovīzija un pazaudētā balss

Divu jau pieredzējušu mūziķu kopprojekts ir aizsācies jau 2002. gadā, kad tiek ierakstītas pirmās dziesmas - “Sniegs” un “Solījums”. Grupa 2002. gada nogalē atrodas studijā un ieraksta albumu. Sākas dziesmu pieteikšanas laiks 2003. gada Eirodziesmai. Guntars piezvana studijas producentam Gatim Gaujeniekam un lūdz izvērtēt, vai kāda no tapšanas stadijā esošajām dziesmām varētu būt interesanta šāda veida konkursam. Gatis šaubās, bet piebilst, ka varbūt ir viena, kura, viņaprāt, ir daudz maz atbilstoša, bet tikai tas teksts par Liepāju diez vai aizraus plašāku auditoriju. Tā ir dziesma “Muzikants”. Tomass to bez pārlieku lielām ambīcijām un cerībām iesniedz konkursam, apzinoties, ka šī vienkāršā dziesma latviešu valodā īpašu atsaucību no žūrijas varētu arī neiegūt, taču albuma izdošana tuvojas un jebkāda veida publicitāte nāks tikai par labu. Neticamā kārtā dziesma iekļūst starp 20 finālistēm un nonāk Ventspils finālā. Kad tas notiek, albums, kuram ir dots šīs dziesmas nosaukums “Muzikants”, jau ir izdots un šis fināls izvēršas par lielisku jaunā albuma kampaņu. Taču viss nav tik vienkārši, kā varētu domāt…. Ventspilī dienu pirms fināla Ivo Fomins pazaudē balsi… Zvans Račam uz Rīgu. Ko darīt? Guntars sazvana slaveno dakteri Sumeragu, kurš no Stradiņiem ir gatavs doties palīgā Ivo uz Ventspili. Tur tiek veiktas manipulācijas ar kaklu un dakteris, dodoties atpakaļ uz Rīgu, stingri piekodina Ivo: “Tu tagad nedrīksti ne tikai dziedāt, bet pat runāt tev ir liegts līdz pat nākamās dienas finālam. Tev nepieciešams miers, klusums un labs miegs”. Mūziķi nakti paliek Ventspils Olimpiskā centra viesnīcā… Tie, kas tur ir bijuši, zina, kas tur notiek naktī pirms fināla. Šī reize nav izņēmums, un bohēma sit augstu vilni. Kad nākamajā dienā Guntars jautā Ivo, kā pagāja nakts, Ivo nespēj atbildēt, jo balss ir izdzisusi pilnībā un uz neatgriešanos. Kā pastāsta aculiecinieki, tad Ivo visu nakti skraidījis, runājis, dziedājis un pat mēģinājis kliegt…. Dakteris Sumerags tikai noplāta rokas…  Mediji un skatītāji ir informēti, ka Ivo ir problēma. Konkurenti ir uzvilkti un pārmet Ivo negodīgu spēli, tas nav nekas jauns Eirovīzijas aizkulisēs. Ivo dodas uz skatuvi, nebalsī kaut ko nokrekšķ, taču skatītāju atbalsts ir neticams un Fomins & Kleins paliek otrajā vietā, piekāpjoties superprojektam “F.L.Y”, par kuru pastāstīsim mazliet vēlāk. Fomins & Kleins iegūst lielu publicitāti, bet dziesma “Muzikants” kļūst par grupas galveno hitu. Sākas ļoti veiksmīgs šī projekta laiks. Albums ir pieprasīts, un visi izdotie singli skan visās radiostacijās. Muzikantus aicina uzstāties tuvās un tālās vietās. Tomass turpina rakstīt arvien jaunas dziesmas un sāk domāt jau par 2004. gada Eirodziesmu…

Kārlis Zariņš: “Pauls ir tevi uzodis”. Jānis Kurševs un sieviešu vārdi

Maestro Raimonds Pauls nāk klajā ar ideju ierakstīt albumu, kura pamatā būtu dziesmas, kuras Pauls veltījis kādiem sieviešu vārdiem. Tuvojas Valentīna diena, un ideja aizrauj arī izdevējus. Sākotnēji ir doma uzrunāt Ingu Pētersonu, kurš tieši tolaik ir beidzis savas aktīvās operas gaitas un meklē sev pienācīgu repertuāru. Sākotnēji viņš piekrīt, taču atsakās no projekta, jo līdz galam nav apmierināts ar paša Maestro gatavotajiem orķestra aranžējumiem dziesmām. Negaidīts pavērsiens. Taču “meistaram” vienmēr ir kaut kas padomā, un viņš jau kādu laiku ir noskatījis topošo operas solistu Jāni Kurševu, kura vokālais pedagogs Kārlis Zariņš tā arī pasaka Jānim: “Jāni, Pauls ir tevi uzodis”. Lai arī nelabprāt, tomēr Zariņš piekrīt atbalstīt šo sadarbību un ļauj savam studentam doties uz studiju un apgūt dziesmas. Piecas dziesmas ar sieviešu vārdiem Paulam jau ir, un tās ir - Lana, Inese, Alise, Margarita un Indra. Lai sanāktu pilns albums, jaunus dziesmu tekstus par sieviešu vārdiem rakstīt tiek uzrunāts Guntars Račs, un papildus top dziesmas - Līga, Ieva, Laima, Laila un Gundega. Latvijas Radio studijā tiek sapulcināts neliels orķestris un stīgu grupa, un albums tiek ierakstīts. Notiek arī daži koncerti, bet ar laiku Jānis tomēr dod priekšroku akadēmiskajai mūzikai un pievēršas savai operdziedātāja karjerai. Par to Pauls ir lakonisks: “Ir jau forša tā opera, bet kaut kas būs jāliek arī uz tās plānās maizītes”. 

Gunārs Rozenbergs un Laura

Sērijā “Latviešu populārās mūzikas klasika” “MicRec” jau vairākus gadus veiksmīgi pārizdod agrāk tikai vinila skaņuplatēs izdotus albumus, bukletu papildinot ar plašu informāciju par mākslinieku un konkrēto skaņuplati. To palīdz gatavot muzikoloģe Daiga Mazvērsīte un komponists Gunārs Freidenfelds. Līdz 2003.gadam jau ir CD formātā pārizdotas vairākas Raimonda Paula pirmās skaņuplates, Ulda Stabulnieka un Gunāra Freidenfelda dziesmu apkopojumi un pienācis laiks labākajam, kas, iespējams, bijis latviešu instrumentālajā mūzikā. Tā ir trompetista, diriģenta un aranžētāja Gunāra Rozenberga, pirmo reizi 1979. gadā izdotā skaņuplate Laura. Lai kaut nedaudz aktualizētu šo mūziku arī 2003. gadā, “MicRec” pasūta izveidot dziesmas “Disko roze” remiksu producentam Lotaram Lodziņam, kurš nu jau pazīstams kā producentu apvienības Boyza II galvenais radošais spēks. Remix izdodas veiksmīgs, tam tiek izveidots datorizēti animēts video, un dziesma nonāk radiostacijās un kopš tās dienas turpina skanēt vēl šodien. “MicRec” pamatoti uzskata šo Boyza versiju par vienu no visu laiku labākajiem latviešu mūzikas remiksiem.

Šeit var noskatīties dziesmas video: https://www.youtube.com/watch?v=DresIbwAJUc

Šis remix tiek vests arī uz ārvalstu prezentācijām, kur gūst atsaucību no skandināvu līdzizdevējiem, kas iekļauj šo versiju dažādās izlasēs, kuras tiek izdotas un izplatītas Skandināvijā. Diemžēl “Gada balvā” kategorijā “Labākā deju mūzikas dziesma” Rozenbergs un Boyza ir spiests piekāpties jauniņajai Ladybird. 

Māsas. Notiks, nenotiks…

Grupa “Māsas” ir interesants gadījums “MicRec” vēsturē, no dažādiem viedokļiem. Kā jau tika aprakstīts agrāk, grupu ar kompāniju iepazīstina grupas “Prāta Vētra” tā laika menedžeris Aldis Hofmanis, spējot pārliecināt Guntaru Raču, ka tas ir dzīvotspējīgs un neparasts projekts. 2001. gadā nāk klajā grupas debijas albums “Dāvā laimi”. Tas ir interesants, bet nav pieprasīts, taču līgums paredz arī otra albuma izdošanu. Un solīts, darīts. Tiek gatavots otrs albums, kura izdošana tiek pārlikta no viena datuma uz otru, tāpēc arī tāds albuma nosaukums. Līdz beidzot 2003. gada 4. aprīlī albums tiek prezentēts Latvijas mūzikas akadēmijas studentu klubā. Jo šobrīd slavenākā no māsām, komponiste un diriģente Līga Celma tolaik vēl studē akadēmijā, un klubs ir ļoti aktīvs un vienmēr labi apmeklēts. Izdevēji un grupas menedžments (Ģirts Lūsis) aktīvi domā, kā padarīt grupu un albumu pieprasītu, jo pēc pirmā albuma izdošanas tas vēl nav noticis. Tāpēc tiek veidota tam laikam diezgan pikanta fotosesija, bet ierakstā tiek aicināti viesmākslinieki, un starp tiem ir grupas “Aparāts” līderis Pēteris Helms un dziedātāji - Normunds Rutulis un Andris Ābelīte. Taču tā īsti radīt kādu radio hitu neizdodas. “Māsu” mūzika tam nepakļaujas un ne jau velti albums galu galā 2003. gada “Gada balvā” nonāk nominācijā “Labākais modernā roka albums” līdzās grupas “R.A.P.” albumam “2”, kurš arī plūc pelnītus laurus. Taču pilnīgi noteikti tieši grupas “Māsas” albumi tagad, 2016. gadā, ir viena no interesantākajām “MicRec” arhīva pērlēm. 

Device neatlaiž (Ekskluzīvs video!)

Device jaunieši: Marats Ogļezņevs (tagad “Musiqq” līderis) un Ruslans Kuksinovičs (pazīstams kā Rassell) ir pilni enerģijas un turpina radīt arvien jaunas dziesmas. 2003. gada aprīlī klajā nāk dueta otrais studijas albums “18 Touchez”, kurā arī ir 18 “pieskārieni” jeb kompozīcijas. To klausoties, nepamet sajūta, ka katra dziesma ir pati par sevi. Tā jau arī ir, katrs pats no abiem dalībniekiem producē savu dziesmu. Marats to dara arī latviešu valodā, kamēr Ruslanam labāk padodas angliski un dzimtajā - krievu valodā. Arī otrais albums ir raibs kā dzeņa vēders, taču šoreiz izdodas arī viens nosacīts hits, un tā ir dziesma “Vai tad tev”, kurai top arī video. Video ilgu laiku nebija pieejams interneta dzīlēs, tāpēc šoreiz, pieminot šo albumu, tas tiek publicēts: https://www.youtube.com/watch?v=3jThs7PQ28E

Labvēlīgais tips turpina ar deju mūziku

Grupa “Labvēlīgais tips” vienmēr ir bijusi deju mūzikas grupa, ja par deju mūziku sauc to mūziku, pie kuras cilvēki dejo. Taču iestājoties jaunajam gadsimtam un gadu tūkstotim, kā arī iepazīstoties ar “Boyza” producentu Lotaru Lodziņu, rodas kārdinājums izveidot savu pazīstamāko dziesmu jaunas, elektroniski papildinātas un aktualizētas versijas. Tādā veidā top albums “Tipa dejas”, kurš pašlaik iTunes atrodas zem žanra “World”…. Bāc, kas tik nav “Labvēlīgais tips”! Lai vai kā, eksperiments īsti neattaisnojas, jo “Tipa” uzticamākie klausītāji nav gatavi pieņemt jaunās versijas un dod priekšroku grupas agrākajam skanējumam. Taču tā kā grupa jau ir iegājusi klasiķu statusā, viens mazāk veiksmīgs albums neko nemaina, un mūziķi turpina pulcēt pilnas zālēs un ir absolūti neaizvietojami lielās korporatīvās ballēs, kas bieži vien izvēršas daudz vērienīgāki, nekā koncerts kādā lielā kultūras namā vai Kongresu namā. 

Prāta Vētras pēdējais albums kopā ar Mumiņu. Saksofons Mikam Džegeram.

Un tagad pats galvenais 2003. gada albums. “Prāta vētra/Brainstorm” un viņu “Dienās, kad lidlauks pārāk tāls/ A Day before Tomorrow”. Ir nomainīts producents, un šo albumu producēt kompānija uztic vācu “Echo Awards” saņēmējam Aleksim Silvam (Alex Silva), bet daļu producē arī Stīvs Lions (Steve Lyon). Grupas vizuālo tēlu būtiski izmaina pieaicinātais un pasaules slavu ieguvušais fotogrāfs un režisors Antons Korbīns (Anton Corbijn). Antons ne vien veic fotosesiju, bet praktiski izveido arī albuma vāciņa noformējumu. Tas nav lēts prieks, bet ambīcijas ir lielas gan grupai, gan arī kompānijai. Albuma “Online” panākumi jau ir mazliet pabalējuši un nepieciešams kaut kas jaudīgs un pārliecinošs. Latvijā kā centrālais singls tiek izvēlēta saulainā dziesma “Plaukstas lieluma pavasaris”, kas arī lieliski nostrādā “Gada balvā”, pēcāk saņemot “labākās popdziesmas” apbalvojumu, kamēr par labāko rokdziesmu kļūst “prātinieku” singls “Colder”, bet pats albums kļūst par gada “Rokmūzikas albumu”. Tādi joki notiek, ja nav nominācijas “Pop-Rock”, jo tas laikam taču būtu visveiksmīgākais apzīmējums tam, ko dara “Prāta vētra” un vēl 30 grupas Latvijā. Taču vārds “rock” nav nevietā, jo singls “Colder”, kuru “MicRec” virza uz ārvalstīm, ir tieši tāds - jaudīgs un nopietns, pastiprināts ar spēcīgu lielbudžeta video. Kā nekā tiek algots atzīts video režisors - vācietis Manuels Vēbers, reāla kino tehnika, bet pati filmēšana notiek Ukrainā. Video saņem “Gada balvu” kā labākais video. Latvijā albums tiek izķerts uz “urrā”, saņem “Zelta albuma” statusu pāris nedēļās, bet varbūt pat ātrāk, bet ne tik viegli klājas ārvalstīs. “MicRec” partneri izskatās, ka gaida vēl vienu “Maybe”, taču ne “Plaukstas lieluma pavasaris” jeb “A Day Before Tomorrow” un vēl jo mazāk “Colder” tādi nav. Singli tiek saražoti, noformēti un izplatīti visiem kontaktiem, tiek vestas sarunas par izdošanu vismaz 15 valstīs taču nekādi brīnumi nenotiek. No albuma izdošanas atsakās vairākas valstis, bet singli radiostacijās gan nonāk, bet īsti panākumus negūst. Nelīdz pat tas, ka Prāta Vētrai ir iespēja iesildīt pašus “The Rolling Stones” Prāgas koncertā. Uz koncertu ieradušies gan aktieris Mets Deimons, gan kinorežisors Stīvens Spīlbergs. Koncerts notiek vienu dienu pēc Mika Džegera dzimšanas dienas, un grupa uzdāvina saksofonu… Saksofonam ir sava vēsture, jo tas savulaik ir uzdāvināts Jānim Jubaltam. Miks Džegers pieņem dāvanu, tik vien spēdams atbildēt, kā - “Saksofons? Kam? Man?” …. 

Latvijā grupa ir kļuvusi par supergrupu, un tās popularitāte ir sasniegusi gandrīz maksimumu. To apliecina izpārdotā turneja, kura noslēdzas ar koncertu “Skonto” stadionā. Koncertus ārpus Rīgas iesilda igauņu meiteņu grupa “Blacky”, bet Rīgā spēlē tā laika populārākā jaunā poļu “lielgrupa” un kompānijas EMI paspārnē esošie “Myslovitz”. Tiek uzstādīts stadiona apmeklējuma rekords. To apmeklē vairāk kā 25 tūkstoši klausītāju. Iepriekš uzstādītais “Depeche Mode” rekords ir kritis. Un tā jau arī ir, “Prāta Vētra” Latvijā tobrīd jau ir lielāki par “depešiem”. Neviens vēl nenojauš, ka šis ir pēdējais albums ar Mumiņu, un neviens vēl neprot izskaidrot, kas īsti ir albuma pēdējā skaņdarba “Spacemuminsh” pamatā. To saprot tikai nākamā gada maijā, kad Mumiņš traģiski iet bojā…. bet tas jau ir cits stāsts un to stāstīs kāds cits….  

Lecam pa vecam. DJ Sveiks pārtop par DJ Šveiku …

Viennozīmīgi viens no gada vispieprasītākajiem un veiksmīgākajiem 2003. gada albumiem ir Normunda Rutuļa un Ances Krauzes kopdarbs albumā “Lecam pa vecam”. 12 jaunas Maestro dziesmas ar Guntara Rača vārdiem. Dziesma “Lecam pa vecam” un tam sekojošais singls “Cāļus skaita rudenī” kļūst par tik lieliem hitiem, ka pat Renārs Kaupers, iesākot savu iepriekš aprakstīto koncertu “Skonto” stadionā, sāk ar vārdiem: “Nu, ko, lecam pa vecam!” Šīs un citas albuma dziesmas tiek burtiski “drillētas” no rīta līdz vakaram. Šoreiz dziesmu producēšana tiek uzticēta producentam un dīdžejam Robertam Lejasmeijeram, kurš tolaik vēl lieto skatuves vārdu DJ Sveiks. Pauls sev ierastā garā to nosaukumu līdz galam nav iegaumējis un ar apskaužamu regularitāti Robertu sauc par “Dīdžeju Šveiku”. Tas izklausās gana amizanti, bet padarīt tur neko nav iespējams, nu, ja Šveiks, tad Šveiks, jo tā pats Pauls teica…

Albums ātri vien saņem “Zelta diska” apbalvojumu, bet albuma dziesmas kļūst par sava žanra klasiku un tiek izpildītas un pieprasītas vēl šodien. Dziesma “Cāļus skaita rudenī” vēlāk tiek tulkota un izdota Vācijā. 

Eirovīzijas kaislības, panākumi un vilšanās. F.L.Y.

Pēc iepriekšējā gada fiasko un palikšanas otrajā vietā “Eirodziesmas atlasē”, Mārtiņam Freimanim nav miera. Nolemts kopā ar dziesmu līdzautoru Lauri Reiniku, pieaicinot Janu Keju (Yana Kay), nodibināt trio, tā teikt “neuzvaramo vienību”. Visi trīs ir jau ļoti pazīstami un populāri mākslinieki Latvijā, un plāns nostrādā spīdoši. Tieši “F.L.Y.” ar dziesmu “Hello From Mars” uzvar Eirodziesmas atlases finālā Ventspilī un gatavojas savam iznācienam lielajā Eirovīzijā. Nekur tālu nav jābrauc, jo Eirovīzijas fināls togad notiek tepat Rīgā, Skonto hallē. Tas viss, pateicoties Marijai Naumovai, kura iepriekšējā gadā ir uzvarējusi. Redzot, ka Marija un viņas kompānija nav līdz galam izmantojuši šo neticami lielo iespēju, un pēc šādas uzvaras nekur Eiropā neskan neviena Marijas dziesma, kā arī nav izdots albums, kurš kaut mazliet atbilstu tam, ko balsotāji redzēja priekšnesumā, ir nolemts, ka “F.L.Y.” būs gatavi arī uzvarai. Albumam dziesmas saraksta gan pats Mārtiņš, gan Lauris, gan arī Jana. Divas nedēļas pirms lielā fināla, 5. maijā, albums “Never Look Back” ir gatavs. Slavenākais igauņu klipmeikers Massa Maasiks uzņem video. Viņš principiāli filmē ar kinokameru, un tas attiecīgi arī maksā, bet likmes ir lielas, un kompānija to atbalsta un tiek nofilmēts video: https://www.youtube.com/watch?v=XPYOQnbVlRE

Viss plāns sagrūst kā kāršu namiņš pēc tam, kad “Hello From Mars” iegūst tikai 21. pozīciju no 26 dalībvalstīm. Tiek meklēti iemesli, tiek piesaukta pat Latvijas karavīru dalība konfliktā Irākā, kā rezultātā daudzi ir nolēmuši nebalsot par Latviju. Sazvērestības teoriju ir ļoti daudz, un viena par otru pārsteidzošāka, bet ar “Eirovīziju” ir kā ar bitēm un kas īsti bija pie vainas, nespēs pateikt neviens. Varbūt dziesma, varbūt priekšnesums, varbūt Irāka, bet varbūt laika apstākļi un Skonto halles briesmīgā akustika….

Amerikāņu dziesmas latviski

Tuvojas jūnijs. Tuvojas Jāņi. Īstais laiks lauku mūzikai jeb “kantrī”. Basģitārists un dziedātājs Modris Laizāns vēršas pie Guntara Rača ar ideju notulkot un latviski izdot pazīstamu amerikāņu “kantrī” jeb “country” mūzikas dziesmas. Modrim ir neērti, ka daudzi šī žanra izpildītāji Latvijā tulko dziesmas “uz savu galvu” un izliekas, ka tas ir pieņemami. Grupa “Juke Box” ar Modri priekšgalā vēlas mainīt šo praksi. Un tas arī notiek. Visi dziesmu tulkojumi tiek oficiāli saskaņoti un vēlāk, šī žanra viens no labākajiem pazinējiem Latvijā, Pits Andersons saka: “Esmu dzirdējis daudz amerikāņu dziesmu latviski, bet šis ir pirmais gadījums kad man nav kauns par to.” Albums “Ir sestdien klāt” nāk klajā jūnija sākumā, un vairākas dziesmas, pateicoties Kristapa Krievkalna aranžējumiem un producēšanai, skan vēl šodien. 

Pērkons

Sērijā “Latviešu rokmūzikas klasika” 2003. gada augustā CD formātā tiek izdota pēdējā grupas “Pērkons” dziesmu izlase, kurā apkopoti grupas klasiskie albumi “Labu vakar’” un “Ballīte”. Kā izrādās, šis vēl joprojām ir arī pēdējais jebkad izdotais šīs grupas dziesmu apkopojums, nemaz nerunājot par albumiem. Kulakovs turpina rakstīt dziesmas, bet neviena no tām nav paredzēta grupai. Tāpēc grupas īstenajiem faniem jāsamierinās vien ar līdz šim izdotajām 3 dziesmu izlasēm, kurās apkopoti visi grupas agrīnie albumi.

Aktiv un Ladybird 

Apgriezienus uzņem producentu apvienība “Aktiv”, kuras kodolu veido “100. debijas” abi vadošie cilvēki. Kamēr Modris Skaistkalns rosās studijā, Agris Semēvics nodarbojas ar menedžēšanu un licencēšanu. “Aktiv” sadarbojas gan ar “MicRec”, gan arī ar tā sīvākajiem konkurentiem tolaik, proti, ar “Platforma Records”. Dažreiz tiem izdodas abas kompānijas pat iesaistīt vienā projektā, un šis ir stāsts par vienu no šādiem gadījumiem. Šis ir realitātes šovu laiks, kad notiek pirmās “Talantu fabrikas”, ar kuru palīdzību mēs uzzinām par to, ka ir tāds Dons un Lily un, ka ir tāda Tatjana Šihmuratova, kura, saistoties ar “Aktiv”, veikli pārtop par “Ladybird”. “Aktiv” meklē viņai pareizo dziesmu, un tāda tiek atrasta. Guntars Račs sazinās ar saviem ārvalstu kolēģiem un ziņo, ka ir dziesmas meklējumos. Atsaucība ir liela, jo arī tolaik ārvalstīs dziesmu rakstītāju ir vairāk nekā izpildītāju, kuriem būtu līgums ar kādu izdevniecību, līdz ar to garantija, ka dziesma arī tiks izdota un tajā kāds ieguldīs laiku un naudu. No atsūtītajām dziesmām tiek izvēlēta viena, kura, lai gan nedaudz atgādina kādu populāru Kailijas Minogas izpildīto dziesmu, tomēr ir ar hita potenciālu. Tā izrādās divu somu autoru - Markusa Granberga un Patrika Sarina sarakstītā “Dangerous To Me”. Dziesmas ierakstu producē Modris no “Aktiv”, lielāko daļu darba, kā arī atbildību par to, ka dziesmas basa rifs skan līdzīgi Kailijas Minogas tolaik jau vairāk kā divus gadus pazīstamajai un superpopulārajai dziesmai “Can't Get You Out Of My Head”, tiek deleģēta producentam Aldim Zaļūksnim jeb Midim. Viņš savu darbu paveic spīdoši. Pirms izdošanas Guntars vēl sazinās arī ar Kailijas dziesmas izdevējiem, lai pārliecinātos vai no viņiem nesekos pretenzijas un saņem pozitīvu atbildi, kas dod dziesmai zaļo gaismu.

Lai “MicRec” to varētu pienācīgi prezentēt saviem “EMI Records” kolēģiem, tiek nolemts izveidot video. Šīm vajadzībām tiek algota britu kompānija “Harry Monk”, kurai tolaik ir cieši sakari ar Robija Viljamsa (Robbie Williams) video materiāliem. Video filmē britu režisors Kellie Cloud, un tas notiek Londonā. Klipā piedalās arī četras britu meitenes un tiek izveidota horeogrāfija. Viena no meitenēm redzēta arī kādā Craig David video klipā. Dziesma kļūst ļoti populāra Latvijā. Starptautiski to izdod “EMI Records” Šveices nodaļa. Tā iekļūst vairākās starptautiskās dziesmu izlasēs. Tiek izdots gan Maxi singls, gan vinila plate.

“Jūras akmentiņi” pārtop par “C-Stones”

Arī šis ir producentu apvienības “Aktiv” projekts. Populārās bērnu un jauniešu popgrupas “Jūras akmentiņi” vecākās grupas audzēkņi - Līva Boitmane, Kristians Korns, Zane Beļska un Olafs Bergmanis ir gana lieli izauguši, labi muzikāli sagatavoti un gatavi iekarot Latvijas un pasaules popmūzikas skatuvi. “Aktiv” producents Modris Skaistkalns paziņo, ka ar latviešu valodu viņš vairs neķēpāsies, jo tam neesot jēgas. Tāpēc arī debijas albumā “Makin’My Way” ir dziesmas tikai angļu valodā. Gan ārzemju autoru radītas, gan pašmāju autoru radītas. Kaut ko uzraksta arī Mārtiņš Freimanis, taču par pirmo starptautisko singlu tiek izvēlēta austrāliešu autora Nīla Finna (Crowded House) slavenā dziesma “Don’t Dream It’s Over” kaverversija. Pēc ilgas saskaņošanas autors un dziesmas izdevēji piekrīt dot savu atļauju. Dziesma gan nekādus īpašus starptautiskus panākumus negūst. Albums tiek prezentēts “LNT Mūzikas video” sezonas noslēguma ballītē Daugavas stadionā, 29. augustā. Tas ir laiks, kad pie Latvijas mūzikas debesīm iemirdzas jaunā zvaigzne “Cosmos”, kuri gan arī sākotnēji neiztiek bez vecu dziesmu pārlikumiem jeb kaverversijām. Taču šis paņēmiens pasaulē jau sāk sevi izsmelt un “Don’t Dream It’s Over” ir viens no pēdējiem “MicRec” mēģinājumiem to izmantot, lai gūtu panākumus un turpmākos gadus vairāk laika un līdzekļu tiek veltīts jauno oriģināldziesmu attīstībai. 

Ieva un Igo aktuāli arī 2003. Gadā

Beidzot CD versijā dienasgaismu ierauga Ievas un Igo kopīgais, Aivara Hermaņa, līdz šim tikai vinila skaņuplatē sastopamais dziesmu albums “Klusums starp mums”, kas joprojām tiek uzskatīts par vienu no erotiskākajiem vai jutekliskākajiem albumiem, kāds jebkad ir latviešu valodā ierakstīts. 

Raimonds Pauls un akadēmiskā mūzika

Maestro dodas uz Latvijas Radio ierakstu studiju un nolemj iztikt tikai ar klavierēm. Vienlaicīgi top divi albumi. Viens ar populāru Ziemassvētku melodijām un iznāk ar nosaukumu “Raimonds Pauls spēlē populāras Ziemassvētku melodijas”, un otrs, kas  ir jau daudz ambiciozāks albums “Naktstauriņi”, kurā Pauls iespēlējis sevis paša komponētās klavieru miniatūras. Pauls to paveic, vienkārši improvizējot par savām tēmām. Albums “Gada balvā” tiek nominēts kategorijā “Labākais akadēmiskās mūzikas albums”. Pauls jūtas pagodināts, jo ir jau noguris no nemitīgajām nominācijām šlāgermūzikas kategorijās, taču ne visi uzskata to par akadēmiskās mūzikas cienīgu darbu, lai gan tas ir tieši tāds, tikai daudz novatoriskāks par daudziem šajā kategorijā pieteiktajiem. Uzvar Latvijas Radio koris ar albumu “Divējādas saules tek”. Arī tas nav nepelnīti, bet Paulam savs rūgtums paliek un sarkastiskas piezīmes par to no Maestro puses birst kā no pārpilnības raga. 

Ance Krauze kļūst nopietnāka 

Turpinās Maestro sadarbība ar dziedātāju Anci Krauzi, kurai tiek uzticēts iedziedāt albumu “Kabīrijas naktis”, kas ir dziesmas no pēc Federiko Felīnī filmas motīviem veidotās izrādes. Dziesmu vārdus raksta Jānis Peters, un šis ir albums, kurā atrodamas vairākas pērles, tostarp arī dziesma “Ja tevis nebūtu”, kuras ierakstā piedalās arī Jānis Kurševs. Albums tiek nominēts “Gada balvai” kategorijā “Labākais instrumentālās, filmu vai teātra mūzikas albums”, taču nākas piekāpties Raimonda Tiguļa instrumentālās mūzikas albumam. 

Koru dziedāšana kļūst par kulta lietu uz ilgu laiku

Pēc “Jauniešu koru koncerta Skonto stadionā” populāru latviešu dziesmu dziedāšana korī un ar solistu priekšgalā kļūst teju vai par kulta lietu. “MicRec” arī ilgi negaida, un šī leģendārā koncerta ierakstu laiž klajā CD. Tas cerēti izrādās ļoti pieprasīts izdevums. Nākamos gadus solists priekšā un koris aiz muguras - ir daudzu pasākumu epicentrā un kļūst par svētku svinēšanu galveno muzikālo formātu. 

Mazā Dzintara Čīčas lielais iznāciens

Līdzās lielajai Eirovīzijai togad notiek pirmā “Bērnu Eirovīzija”. Latvijas atlasē pārliecinoši uzvar mazais Sabiles čigānzēns Dzintars Čīča. Kā otrais paliek Miks Dukurs, bet trešā ir Sabīne Berezina.  Lūk, no kurienes viņi visi ir nākuši! No “Bērnu Eirovīzijas”. Dzintaru gan pirmais (kā gan savādāk) pirms laika, konkursā “Raimonda Paula jaunās zvaigznes”, pamana pats Maestro Raimonds Pauls, kurš publiski velta viņam dažus slavinošus vārdus. Ar uzvaru “Bērnu Eirovīzijā” un Maestro uzslavu pietiek, lai “MicRec” plānotu mazā brīnumbērna debijas albumu. Lielāko daļu dziesmu producē “MicRec” lokālā repertuāra producents Zigfrīds Muktupāvels. Trūkst dziesmu un tās tiek meklētas dažādos veidos. Vienu no dziesmām “Nāc un dziedi”, bezizejas situācijā sacer pats Guntars Račs un ātri ieraksta to tolaik esošajā “MicRec” studijā, kas atrodas turpat jaunajās biroja telpās, Sēlpils ielā. Neticamā kārtā tieši ar šo dziesmu Dzintars vēlāk uzvar jaunizveidotajā Latvijas Televīzijas “Latvijas šlāgeraptaujā”. Dzintars pārliecinoši kļūst par šīs aptaujas pirmo uzvarētāju, aiz sevis atstājot tādus grandus kā “Sestā Jūdze” un Normunds Rutulis. Vecie “šlāagermonstri” nebeidz bozties un saka, ka bērniem un suņiem šādās aptaujās nevajadzētu piedalīties, jo tā nebūšot godīga konkurence. Bet fakts paliek fakts, un vecuma ierobežojuma togad nav. Nākamais Dzintara albums iznāk tikai pēc daudziem gadiem, kad puika ir krietni vien paaudzies. 

Nicol un divi albumi

“MicRec” ir jaudīga kompānija, un tolaik tajā pie repertuāra sagatavošanas strādā ne vien Guntars Račs,  Klāss Vāvere un Zigfrīds Muktupāvels, bet arī jauniņā Dace Paula. Kura menedžē Gunāru Kalniņu, strādā ar grupu “Tumsa”, kaut ko dara arī ar “Putnu balli” un citiem Freimaņa projektiem, par kuriem būtu jāstāsta jau 2004. gada kontekstā. Tieši Dace pārliecina “MicRec”, ka jāstrādā arī ar dziedātāju Nicol. Ne visi ir vienisprātis, bet kompānija nolemj riskēt un ieguldīt naudu un laiku šajā projektā. Tiek izdoti divi albumi. Viens krievu valodā, bet otrs latviešu/angļu valodā. Visveiksmīgākā dziesma izrādās amerikāņu autoru (MicRec ir “EMI Music Publishing” partneris Baltijas valstīs) dziesma, kas latviski pazīstama ar nosaukumu “Melns un balts”, bet otru tikpat veiksmīgu atrast neizdodas, un albums nav sevišķi pieprasīts un tālākā sadarbība neizveidojas, jo arī Dacei  tolaik ir jau citas prioritātes. Ko tagad dara Nicol? Mums nav zināms, bet būtu interesanti uzzināt, jo balss materiāls dziedātājai ir ļoti jaudīgs, ko viņa arī apliecina, piedaloties Eirodziesmas atlasēs ar dziesmu “One More Dance” un ierindojoties 3. vietā. Viņas priekšnesums ieiet vēsturē, jo tādu uguņojošu monstru, kādu uz skatuves izved Nicol, Latvijas Eirodziesmas skatuve līdz tam un arī pēc tam vairs nav pieredzējusi. https://www.youtube.com/watch?v=xCvb5zuFjak

Yana Kay un nākotnes video

MicRec sadarbībā ar vietējo deju mūzikas leiblu “Deeselecta” izdod dziedātājas Janas Kejas singlu “Tears In The Rain”.

Singls tiek izdots CD maxi, kā arī vinila skaņuplatē. Vislielākā vērtība ir futūristiskais video, kas vēl šodien izskatās nereāli:

https://www.youtube.com/watch?v=gLVk43kDvO0&feature=youtu.be

Dziesma tiek izdota vairākās rietumu valstīs iznākošajās dziesmu izlasēs, taču topos neiekļūst. 

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss