Ekskluzīvs. Par politiķes 'nedarbiem' tiek prasīta veselības ministres Andas Čakšas demisija

Ekskluzīvs. Par politiķes 'nedarbiem' tiek prasīta veselības ministres Andas Čakšas demisija
Komentāri[9] Bilžu galerija[4] 14.05.2018 22:46
Par veselības apdrošināšanu un ministres demisiju*

Manā skatījumā pašreizējais veselības apdrošināšanas plāns ir jāaptur. Pieļauju, ka šī reforma ir pat pretrunā ar Latvijas Satversmi un cilvēktiesībām. To, ka reforma ir pretrunā ar Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijām, to, ka Eiropas Komisija uzskata, ka tādējādi pasliktināsies veselības aprūpes pieejamība, var neņemt vērā, jo Latvijas amatpersonas un it sevišķi veselības ministre nekad nekļūdās, vai ne?


Prettiesiski un noziedzīgi ir uzsākt reformu, pat precīzi nezinot, cik cilvēkus tas skars un cik cilvēki paliks bez pilnvērtīgas veselības aprūpes. Tā taču ir joma, kurā likme ir cilvēku veselība un dzīvība. Tā ir vienaldzība un cinisms - likt uz spēles simtiem tūkstošu cilvēku veselību, septiņreiz visu neapdomājot un neparedzot iespējamās, turklāt neatgriezeniskās sekas.


Tiek apgalvots, ka šāda brīvprātīgā piespiedu veselības apdrošināšana ienesīšot naudu budžetā. Lai gan neviens nevar pateikt, cik tieši no sociāli neapdrošinātiem cilvēkiem būs gatavi maksāt. Tas nozīmē, ka nav skaidrs, kādi būs ieņēmumi budžetā. Excel, protams, pacieš visu, kā to ne vienu vien reizi ir parādījušas citas reformas.

Visticamāk atkārtosies laika pārbaudi izturējušais scenārijs – daļai no tiem, kuriem būs jāmaksā, naudas apdrošināšanai nebūs, pie ārstiem viņi neies, slimības tiks ielaistas, un viņus ārstēs jau neatliekamā kārtā, kas izmaksās daudzkārt dārgāk, un par to samaksās visi pārējie. Un, ja nu reformas reālās izmaksas būs lielākas par ieguvumu no apdrošināšanas iemaksām, vai tad ministre atkāpsies un līdzekļus atmaksās?

Ļoti izteiksmīgs ir fakts, ka vienotās datu bāzes izveidei tika pieprasīts un piešķirts finansējums no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Līdz reformas sākumam ir palikuši 6 mēneši. Reāli šai datubāzei būtu jābūt gatavai vēl agrāk - jau septembrī, lai tie cilvēki, kuriem jāveic iemaksas, varētu tās laicīgi veikt. Ņemot vērā to, kā veicās ar e-veselības ieviešanu līdz šim un ka tā joprojām klibo uz abām kājām, īpašas ilūzijas par veiksmīgu iznākumu lolot nav saprātīgi. Turklāt vienotajā datubāzē informāciju par cilvēkiem iekļaus un aktualizēs kopā 17 valsts institūcijas, 228 sociālo pakalpojumu sniedzēji un 119 pašvaldību sociālie dienesti. Tātad šī projekta koordinācija būs vēl sarežģītāka.

Analīze par piešķirtajiem gandrīz 2 miljoniem no IT viedokļa ir detaļas, kas tikai novērš uzmanību no galvenajiem jautājumiem par reformu pēc būtības. Bet, lasot Veselības ministrijas komentārus par datubāzi un tās izvietošanu, varēja atrast vairākus murgus no IT viedokļa. Arī pēc uzbūves tā ir salīdzinoši maza un vienkārša datubāze, kas apkopo cilvēku piederību dažādām definētām grupām uz laika ass. Jautājums paliek, kurš reāli kūrē šo IT projektu un kurš uzvarēs iepirkumā. Bet nekas vairs neizbrīna - tas, ka valsts iestādes Latvijā ir spējīgas “apgūt” jebkuru naudas summu, ir sen zināms fakts.

Gudrais mācās no citu kļūdām, muļķi - no savām, bet Veselības ministrijā no kļūdām nemācās, kā rāda līdzšinējā rīcība - pat atzīt savas kļūdas šīs iestādes pārstāvji nav spējīgi. Ir skaidrs, ka Veselības ministrija nav spējīga ne plānot, ne realizēt pat savas murgainās idejas. Varbūt beidzot pienācis laiks veselības ministrei demisionēt?

* Raksts pirmoreiz publicēts Pietiek.com. Autors Ilmārs Poikāns.

Ej uz nākamo lapu, lai skatītos bildes!

Lapa: 1 no 2

Komentāri [9]

Biruta Bondarenko [SKREBELE ] 17.05.2018 20:12
Kaapeec vispaar par ministriem liek cilveekus,kam galvaa salmi? Kad tad beidzot kaads no ministriem saaks domaat vispaar? Pagaidaam es redzu,ka pamataa visi graabstaas pa gaisu un izziizh no pirksta kaut kaadas stulbas idejas,kas principaa nav pienjemamas,kur nu veel realizeejamas. (fool)
Antra Kordovica 16.05.2018 00:44
LV NEKOS NEMOINĪSIES,KOMĒR LV NEPIEDERĒS LETIŅIEM...
Biruta Bondarenko [SKREBELE ] 16.05.2018 00:43
Kaapeec vispaar par ministriem liek cilveekus,kam galvaa salmi? Kad tad beidzot kaads no ministriem saaks domaat vispaar? Pagaidaam es redzu,ka pamataa visi graabstaas pa gaisu un izziizh no pirksta kaut kaadas stulbas idejas,kas principaa nav pienjemamas,kur nu veel realizeejamas. (fool)
Liene Avota 15.05.2018 20:15
Visa valsts pārvalde, valsts uzņēmumi, aģentūras, it visur. Viens pamatīgs "ģimenes uzņēmums". Krustu šķērsu saprecējušies, guļ, rads rada galā. Tev apnicis uz visu taupīt? Nauda, protams, nevar kalpot kā pilnīgi visu problēmu risinājums. Bet, kā vēsta sena tautas gudrība, labāk sēdēt skaistā un jaudīgā pilnpiedziņas Audi kā ar nanoūdeni mazgātā trolejbusā.
Darja 15.05.2018 16:46
Runga ar diviem galiem..., bet ja nemaksā, tad nedzer šampanieti... kāpēc apzinīgajiem visu mūžu jāmaksā par citiem???
Valsts nauda - tā ir nodokļu maksātāju nauda!
Dzīve ir skarba!
ANDRIS G R I N F E L D 15.05.2018 01:21
Simpsoni Nelsons
ANDRIS G R I N F E L D 15.05.2018 01:18
aplausi
Daļņoboiščiks 15.05.2018 00:06
Demisiju gan viņa ir pelnījuse

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss
Piedalies mūsu Facebook lapā piedāvātajā konkursā: