Praktiski padomi, kā bez stresa pārvaldīt savas finanses un tēriņus jaunībā

Vai precēties tagad vai pēc 10 gadiem? Vai es vispār vēlos ģimeni? Mainīt darbavietu uzreiz, vai mazliet vēl uzkrāt pieredzi? Nopirkt dzīvokli? Apceļot pasauli? Varbūt neko no tā visa nevajag līdz man būs 40?

Praktiski padomi, kā bez stresa pārvaldīt savas finanses un tēriņus jaunībā
Komentāri[6] 02.11.2017 16:16

Kā pārvaldīt finanses jaunībā?

Jaunība var šķist kā bezrūpības kalngals, bet priekšā tai ir arī visi lielie dzīves lēmumi, kam līdztekus nāk arī liela finanšu atbildība. Vai precēties drīz vai pēc 10 gadiem? Vai es vispār vēlos ģimeni? Mainīt darbavietu uzreiz, vai mazliet vēl uzkrāt pieredzi? Nopirkt dzīvokli? Apceļot pasauli? Varbūt neko no tā visa līdz man būs 40?

Ja tikko esi sasniedzis 20 gadu slieksni, neprecējies un bez bērniem, tad mums tev ir daži padomi, kā pārvaldīt savu naudu jaunībā. Vai tas ļoti atšķiras no citiem vecuma posmiem? Iespējams, nē. Bet pirms krīti kārdinājumā un pa galvu pa kaklu dodies uz kredits247.lv portālu, lai finansētu savu kārtējo impulsa pirkumu, ir vērts likt aiz auss dažus vienkāršus veidus, kā mazināt galvassāpes par savām personīgajām finansēm jaunības gados.

Budžets: jo vienkāršākas idejas – jo mazāk stresa. Sastādot savu dienas, nedēļas vai mēneša budžetu - esi reāls. Ja tu tikko esi ieguvis savu pirmo darbu, kas, visticamāk, ir starta līmeņa darbs ar niecīgu atalgojumu, nedomā iegādāties dizaineru apavus un izsmalcinātus ēdienus katru nedēļu. Esi nepiekāpīgs – iemācies, kā pateikt "nē" vai atrodi radošus aizstājējus dārgiem priekšmetiem vai pieredzei. Alternatīvu ir pārpārēm. Pārvērtē sastādīto budžetu cikliski un, vēlams, arī salīdzinoši bieži. Pārskati savus izdevumus un atkārtoti novērtē visas pozīcijas ik pēc 1 – 2 mēnešiem.

Vienmēr sanāk pārtērēt ieplānoto? Izmēģini kādu no šīm stratēģijām:

1.Godīgi novērtē savu dzīvesveidu. Lai savilktu galus, var būt nepieciešams atcelt ik gada mīļāko žurnālu vai TV kanālu abonēšanu, pārtraukt pasūtīt ēdienus mājās ar piegādi un doties uz greznām ballītēm pilsētā. Lietas, kuras tiek uzskatītas par luksusa, iespējams, tavā ikdiena itin nemaz nav nepieciešamas.

2.Konkrētas naudas summas budžets. Katru mēnesi piešķir sev noteiktas skaidras naudas summas tādām lietām kā pārtika, bāru apmeklējumi, kino un apģērbs, kā arī sadali šīs summas pa noteiktām, marķētām aploksnēm. Ja aploksne ir tukša, tad tas tev būs signāls, ka šīs kategorijas finansēšanai nauda šomēnes ir izbeigusies.

Nepietiekams budžets izklaidēm? Arī šeit ir neskaitāmu iespēju, kā ietaupīt turpinot socializēties. Piemēram, uzsāc paradumu izklaidēties pats savās mājās. Groziņu vakars ar galda spēļu maratonu ir tikai viens no super ieguvumiem. Pašam savs lasītāju klubiņš? Tas ir daudz aizraujošāk nekā izklausās. Dodies ārā pie dabas. Parki ir bezmaksas (un skaista) vietas, kur satikties ar draugiem. Paņem līdzi dažas spēles vai sporta aprīkojumu, katrs nelielu piknika groziņu un mūzikas atskaņotāju un teju bezmaksas jautrība būs garantēta. Vēl labāk, ja parks ir netālu no mājām un nebūs jātērējas transporta izdevumiem. Tā vietā, lai satiktu draugus kārtēja kafejnīcā, aicini viņus pievienoties tev pastaigā vai braucienā ar velosipēdu ap tuvējo, vēl neiepazīto apkārtni. Neaizmirsti par interneta plašajām meklēšanas iespējām – daudzas pilsētas katru nedēļu piedāvā bezmaksas kultūras pasākumus (muzejus, mākslas izstādes, koncertus, filmas utt.), kas meklē – tas atrod un nemaksā. Fantazē un izej ārpus rāmjiem – tev patiesībā nav nepieciešams tērēt naudu, lai lieliski pavadītu laiku kopā ar draugiem.

Ieteiktu tev padomāt arī par nelieliem uzkrājumiem, tā saucamajā, drošības spilvena fondā. Daudzi finanšu plānošanas eksperti uzskata, ka reāli uzkrājumi sākas no 20 procentiem no katras algas. Tas, protams, izklausās ideāli, bet iesākumam pietiks arī ar 5 vai 10 procentiem, lai tu pierastu pie domas, ka katru algu nav jāiztērē līdz pēdējam centam. Šie ietaupījumi, savukārt, noderēs tev ārkārtas situācijās (vai pēkšņam bezdarbam). Ārkārtas fondam būtu jāsatur trīs līdz sešu mēnešu neto darba samaksas. Kad ārkārtas fonds ir pietiekami uzkrājies un tu jūti, ka esi gatavs turpināt iekrājumu veikšanu, tad katru mēnesi atliekot 20 procentus no savas algas jau varēsi būvēt budžetu saviem ilgtermiņa mērķiem – automašīnas iegādei vai greznam atvaļinājumam siltajās zemēs.

Seko augstākminētajiem ieteikumiem, lai kārtējais televīzijā piedāvātais ātrais aizdevums uz 2 gadiem nekļūst par normu nevajadzīgu lietu finansēšanā.

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [6] ››
tēvs 07.11.2017 18:54
jaunieši ir muļķi - iztērē visu pie pirmās izdevības - kāda tur iekrāšana

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss