Kā izvairīties no kaitīgiem ieradumiem pirkt nevajadzīgas lietas un pakalpojumus?

Reāli padomi patērētāju sabiedrībai. Pienācis laiks izmainīt savu attieksmi pret lietām, kas sen jau ir pārvērtušās par ieradumiem, turklāt, kaitīgiem.

Kā izvairīties no kaitīgiem ieradumiem pirkt nevajadzīgas lietas un pakalpojumus?
Komentāri[3] 14.08.2017 17:49

Patērētāju sabiedrība

Mēs dzīvojam patērētāju sabiedrībā. Nebanku kredīti Latvijā to vieglās pieejamības dēļ ir kļuvuši ļoti populāri, un tas situāciju padara vēl sliktāku. Varbūt ir pienācis laiks par to aizdomāties, izmainīt savu attieksmi pret lietām, kas sen jau ir pārvērtušās par ieradumiem, turklāt, kaitīgiem.

Kas ir patērētāju sabiedrība?

Patērētāju sabiedrībā galveno lomu ieņem cilvēku izmantotās materiālās vērtības un pakalpojumi. Citiem vārdiem sakot, cilvēki patērētāju sabiedrībā dzīvo priekš tam, lai patērētu, turklāt, pēc iespējas vairāk, jo patērēšana ir kļuvusi par sava veida vērtību. Daudziem cilvēkiem, priekšstats par citiem veidojas atkarībā no tā, cik daudz viņi ir spējīgi patērēt. Tie cilvēki, kuri patērē vairāk, sabiedrībā ieņem daudz augstāku stāvokli, nekā tie, kuri tik daudz nepatērē.

Patērētāju sabiedrības raksturojums:

· Aug cilvēku vajadzības un ar tām saistītie izdevumi;

· Samazinās “mazo veikalu skaits”, to vietas ieņem lielveikali;

· Viegli pieejami patēriņa kredīti;

· Lai veicinātu patērēšanu, plaši tiek izmantotas atlaižu sistēmas un citi mārketinga paņēmieni;

· Preces “morāli” noveco daudz ātrāk nekā nolietojas vai salūzt;

· Reklāma uzspiež “patērēšanas kultūru”: reklamē ne tikai preces un pakalpojumus, bet arī vērtības, vēlmes, uzvedības normas, intereses, kuras paredz šo preču vai pakalpojumu iegādi;

· Komerciālu pamatu iegūst cilvēka attīstībai svarīgas jomas: izglītība, sports, veselība, pat skaistums un ārējais izskats (piemēram, plastiskās operācijas); tas viss tiek aktīvi reklamēts un stimulēts.

Klasiskajai patērētāju sabiedrībai ir gan priekšrocības, gan trūkumi.

Priekšrocības:

· Ražotājiem un patērētājiem ir gan stimuls, gan laba motivācija attīstīties;

· Viss attīstās ļoti strauji;

· Cilvēki grib strādāt un nopelnīt;

· Cilvēki ātri iztērē nopelnīto – nauda visu laiku ir kustībā, apgrozībā;

· Zema sociālā spriedze, jo visi domā, kā nopelnīt pēc iespējas vairāk naudas un kur to iztērēt.

Trūkumi:

· Patērētāju sabiedrībā cilvēki kļūst atkarīgi un nepatstāvīgi;

· Dzenoties pēc patērēšanas, cilvēki aizmirst par daudz svarīgākām, cilvēciskām vērtībām;

· Straujo ražošanas tempu dēļ ātri izsīkst dabas resursi, kas bieži vien neatjaunojas;

· Visi procesi, arī graujošie, notiek ātri;

· Cilvēkiem nav attīstīta atbildības sajūta; katra cilvēka atbildība pret sabiedrību ir niecīga;

· Cilvēki ir vāji attīstīti, viņi nemāk domāt, ar viņiem ir viegli manipulēt;

· Cilvēki nav spējīgi patstāvīgi pieņemt lēmumus, jo viņi ir pieraduši, ka viņu vietā to dara citi.

Patērētāju sabiedrība un realitāte

Tā sabiedrības daļa, kas atrodas mums apkārt, visticamāk, ka arī mēs paši, jau sen esam attālinājušie no klasiskā patērētāju sabiedrības piemēra un esam sākuši virzīties uz sliktāko pusi. Mūsdienu sabiedrība vairs neizmanto priekšrocības, toties ir uzsūkusi sevī visus trūkumus. Lielākais vairums cilvēku, negrib un nemāk uzņemties atbildību par savu dzīvi, viņi ir pieraduši, ka viņu vietā to dara kāds cits, piemēram, valsts.

Politiķi, lai paceltu savu reitingu, pievērš uzmanību algām, pensijām un darba vietām, jo patērētāju sabiedrība to grib dzirdēt visvairāk. Cilvēki grib, lai tie, kuri nāks pie varas, dod viņiem to, ko viņi vēlas, jo tas ļaus patērēt vēl vairāk. Cilvēki paši negrib domāt par to, kur nopelnīt un kā nodrošināt savas vecumdienas. Viņi izvēlas būt atkarīgi gan no valsts, gan no darba devējiem, jo tā ir vienkāršāk. Tā ir tipiska patērētāju sabiedrības uzvedība. Kamēr tā visa nav, cilvēki var lamāt vadību, rīkot protesta akcijas vai arī vienkārši sūdzēties par dzīvi.

Ja patērēšanas temps ir straujāks nekā valsts iekšzemes kopprodukta pieaugums, tas atstāj negatīvu iespaidu uz valsts ekonomiku. Ja patērēšanas temps attīstās straujāk par ieņēmumiem, tas liecina par to, ka daļa preču un pakalpojumu tiek lietota kredītā. Patērētāju sabiedrības cilvēki ir ar mieru dzīvot parādsaistībās, lai tikai atbilstu sabiedrības principiem. Viņi ir ar mieru aizņemties tik ilgi, kamēr vien viņiem aizdod. Pie tā ir vainojami patērētāju sabiedrības stereotipi, kas tiek uzspiesti cilvēkiem. Šie stereotipi bieži vien kalpo par iemeslu tam, ka cilvēki iekrīt dziļā finansiālajā bedrē, jo viņi nevēlas un nemaz nemāk dzīvot atbilstoši saviem ienākumiem - viņi grib patērēt, turklāt to, ko vēl nav nopelnījuši.

Cilvēki savu nesamērīgo tērēšanos attaisno ar vārdiem:

· Mēs dzīvojam vienu reizi!

· Es varu sev to atļauties!

· Kas, es esmu sliktāks par citiem?

Tās ne tuvu nav paša cilvēka domas. Tie ir stereotipi, kurus cilvēkam uzspiež patērētāju sabiedrība, jo tā apgalvo cilvēki - patērētāji. Ir svarīgi katram pašam apzināties un izdarīt izvēli, kā dzīvot: vai nu pēc patērētāju sabiedrības uzspiestajiem principiem vai arī pēc saviem noteikumiem.

Diemžēl dzīvē ne vienmēr visu var ieplānot, un reizēm neparedzētas situācijas, kad ir steidzami nepieciešama nauda, uzkrīt kā sniegs uz galvas. Ja arī jūs esat nokļuvuši tādā situācijā, tad iesakām jums izmantot aizdevumu salīdzināšanas portāla www.kredits247.lvpakalpojumus, lai ne vien uzzinātu izdevīgākos piedāvājumus, bet arī iegūtu derīgus finanšu padomus.

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [3] ››
Ino 15.08.2017 17:52
Galvenais neiet uz pārtikas veikalu izsalkušam, tad gan riktīgi pārpērkas...

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss
Piedalies mūsu Facebook lapā piedāvātajā konkursā: